Във великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" започна 36-тия Международен семинар по българистика. И тази година в старата столица се събраха представители на повече от 40 държави от цял свят. Ентусиастите учат заедно български език и се запознават с българската култура и традиции.
Студенти и професори от световни университети, хора с различни професии, от екзотични, далечни държави. Всички учат заедно български, защото са влюбени в нашата култура, история, традиции.
"Преди 22 години аз бях тук студентка, но сега пак дойдох. Искам да науча повече, защото в Афганистан няма с кого, а трябва да говорим", сподели Шахла от Афганистан.
"Българската литература и култура ми харесват много", каза Вриндръх от Тайланд, на въпрос защо е дошла в у нас. А що се отнася до това дали и е труден българският език, тя отговори, че: "Когато учиш не е трудно".
"Българският език ми харесва, защото не е много различен от гръцкия. С колегите работим много добре", пък заяви Томас от Гърция.
Ентусиастите са разпределени по групи и учат български на различни нива.
"Нивата са по различни учебници, по различна степен на трудност. Нашият език - българският, успява да спои всички, успява да ги спечели за една кауза - нашият език, нашата история, нашата литература. По време на обучението си, хората се запознават и с българския фолклор", смята организаторът на семинара доц. Д-р Христо Бонджолов.
"Учим вашите народни танци, но много от тях са сложни. Харесва ми много балканският ритъм", сподели Татяна от Германия, след което ни изброи част от хората, които знае.
Освен граматика и фолклор, чужденците ще научат рецепти от традиционната българска кухня и ще се разходят до родното Черноморие.
Автор: Зорница Илиева