Масово изтегляне на млечни продукти, произведени в Нова Зеландия, започна след неочакваното разкритие за възможна зараза. Най-големият в света износител на млечни продукти - новозеландската компания Фронтера - призна, че в част продукцията й от 2012 година е намерена бактерия, причиняваща ботулизъм. Скандалът след разкритието се разраства, особено в азиатските страни.
Новозеландският премиер Джон Кей посочи, че информацията за заразеното мляко е била разпространена незабавно, за да бъдат предпазени хората.
"Ние сме много разочаровани от това, което научихме, но днес не е ден за обвинения, днес е ден, в който потребителите трябва да получат най-добрата информация", заяви Джон Кей.
Много въпроси около заразяването на продукцията все още са без отговор. Вероятно една от тръбите в сграда на Фронтера е била замърсена. Засегнатите продукти са от май 2012-та година. Освен на родния пазар, млечни продукти са били продадени в Русия, Китай, Австралия, Малайзия, Виетнам, Тайланд и Саудитска Арабия. Бактерията може да причини ботулизъм, който се проявява с гадене, повръщане и мускулна слабост. В най-лошия случай може да доведе до кома и смърт.
Китай внася почти 80 процента от млякото на прах от Нова Зеландия. За китайските родители всичко това е повторение на най-страшния им кошмар. През 2008 година 6 бебета умират, натровени от заразено сухо мляко местно производство. 300 хиляди деца се разболяват. След този случай родителите в Китай заплащат по-високата цена на вносното мляко с надеждата, че ще е по-сигурно. Китайското правителство предприе незабавни мерки и забрани вноса на сухо мляко от Нова Зеландия като настоя за незабавното изтегляне на заразените продукти.
Освен страха за здравето, в Нова Зеландия се повдига дебат и за икономическите последици. Фронтера е една от най-важните компании в страната, която представя продуктите си с високото им качество и сигурност. Скандалът нанася сериозен удар, щетите от който все още не могат да бъдат оценени.
Автор: Таня Гатева