ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

НАТО за офанзивата срещу град Марджа

bnt avatar logo от Л. Вандова
A+ A-
Чете се за: 00:42 мин.
По света

Генералите от НАТО изразиха задоволство от развитието на започналата вчера голяма офанзива срещу град Марджа, известен като крепост на талибаните в южен Афганистан. По всичко изглежда, че бунтовниците оказват слаба съпротива. Информацията за броя на убитите и ранените остава противоречива. Афганистанската армия, която участва в операцията, заяви, че в боевете са убити 20 талибани.

нато офанзивата град марджа

Генералите от НАТО изразиха задоволство от развитието на започналата вчера голяма офанзива срещу град Марджа, известен като крепост на талибаните в южен Афганистан. По всичко изглежда, че бунтовниците оказват слаба съпротива. Информацията за броя на убитите и ранените остава противоречива.

Афганистанската армия, която участва в операцията, заяви, че в боевете са убити 20 талибани. Най-малко един натовски войник - британец, е загинал в околностите на Марджа. НАТО обяви вчера за смъртта на петима свои военни, от които трима американци, в южен Афганистан. Не е ясно дали освен британецът и другите са загинали в рамките на офанзивата, наречена Мущарак.

В операцията участват 15 000 военни от силите на НАТО /ИСАФ/. Най-много са американците, следвани по численост от британци. Включени са и 2500 афганистански войници. Според военни от НАТО международните сили срещат слаба съпротива и вече са овладяли стратегически цели. Самоделни бомби и мини забавят настъплението срещу талибанската крепост. Много къщи са минирани. Войниците използват метални детектори и специално обучени кучета, за да откриват взривните устройства.

От началото на годината в Афганистан са убити 69 чуждестранни войници. През 2009-та бяха дадени най-много жертви от началото на войната - 520 военни от международните сили.

Материалът е излъчен в "По света и у нас".

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?