На фона на рекорден за последните 5 години спад в цената на петрола и шоково понижение на руската рубла президентът Владимир Путин пристигна на държавно посещение в Турция. Въпреки различията по редица въпроси на външната политика, Москва и Анкара запазват добри търговски отношения.
Русия не би могла да продължи с Южен поток ако ЕС е против проекта, заяви Путин. По думите му тъй като България не дава разрешение за строежа, Русия трябва да преосмисли участието си в проекта. Руският президент предложи България да поиска от Евросъюза обезщетение за пропуснати ползи.
Путин пристигна с 10 свои министри в Анкара. Той първо отдаде почит на Кемал Ататюрк, а след това стана първият държавен глава, който Ердоган посреща в новия си дворец.
Двамата лидери имат различия по основните глобални въпроси - Украйна и Сирия. Путин подкрепя Башар Асад, а Ердоган е против анексирането на Крим. Външнополитическите разногласия остават на заден план, когато говори икономическият интерес. Двамата президенти подписаха редица двустранни споразумения, а във фокуса беше енергетиката. Русия намали цената на газовите доставки за Турция, договорено беше и увеличаване на мощностите на газопровода Син поток, както и строежа на първата ядрена централа Аккую, който се осъществява от руската компания Росатом. Владимир Путин лично благодари на Ердоган за предоставените разрешения за реализацията на проекта Южен поток в турската зона.
Владимир Путин - президент на Русия: "Но тъй като до този момент не получаваме разрешение от България, ние считаме, че Русия при тези условия не може да продължава реализацията на проекта Южен поток".
Реджеп Тайип Ердоган - президент на Турция: "Несъмнено е общоизвестно, че 50% от газовите доставки в Турция идват от Русия. Търговският баланс е в полза на Русия".
Притиснат от западните икономически санкции Кремъл е принуден да търси алтернативи. Заради падащите цени на петрола руската икономика се задъхва, рублата удари дъно в търговията с долара. Турция от своя страна не може да си позволи да последва Европейския съюз и Съединените щати в политиката на затягане на икономическия обръч около Кремъл. Турската икономика зависи от руския газ и не може да бъде разклащана заради нестабилността по границите със Сирия и Ирак.