Социолозите Кольо Колев и Юли Павлов за резултатите от социологическите изследвания на агенциите "Екзакта", "Медиана" и "Галъп" в предаването "Още от деня".
Социолозите Кольо Колев и Юли Павлов за резултатите от социологическите изследвания на агенциите "Екзакта", "Медиана" и "Галъп" в предаването "Още от деня".
На скептичния въпрос-отговор на водещия Димитър Цонев, че резултатите от социологическите изследвания не променят нищо в обществото Кольо Колев каза, че това не е така и даде пример с две теми. Дебатът по външния дълг и дрънкането на оръжие по отношение на кризата в Украйна дава отражение върху хората, смята Колев. - Не случайно това е първото правителство от пет правителства насам .... което ще в началото на своя живот е концентрирало толкова много скепсис, разочарование и негативизъм, - каза социологът. 52% от хората са разочаровани от правителството, само четвърт смята, че вдъхва доверие, - позова се Колев на данните от изследване на агенцията която представлява.
В това няма нищо парадоксално, смятат социолозите. - Парадоксално е на пръв поглед, - каза Юли Павлов. - Защото би се очаквало след като хората не са във възторг от правителството и даже по-скоро недоверието доминира, те да искат предсрочни избори. Да, но за съжаление те не виждат алтернатива.
Старите муцуни, които всички не искат, отново са в парламента и при това - всичките са там, припомниха социолозите. Кольо Колев смята, че има политическа умора и мяткането около модела "кой" не води до нищо... Според Юли Павлов за около 60 процента от хората темата за отварянето на досиетата е все още е актуална 25 години след 10 ноември.
Личностите обикновено имат по-висок рейтинг от институциите които представляват защото институциите са безлични дакато "една личност може да получи рейтинг по няколко начина", например с държание и излъчване (Бойко Борисов е класически пример в това отношение), каза Кольо Колев. В същото време, посочи той, рейтингът може и да "лъже" и обясни, че това може да става с неудачни сравнения.