100-годишнината от рождението на световноизвестния художник Илия Пейков беше отбезязана с ретроспективна изложба в Севлиево.
100-годишнината от рождението на световноизвестния художник Илия Пейков беше отбезязана с ретроспективна изложба в Севлиево.
Той е първият творец, изобразил Космоса още преди полета на Гагарин и затова го наричат пионер на космическата живопис. От 40-те години на миналия век до смъртта си самоукият художник живее и твори в Италия.
Илия Пейков и брат му - скулптурът Асен Пейков, са завещали голяма част от своето творчество на родния си град Севлиево. Спътницата в живота на художника - 92-годишната италианка Йоле Манчини, дари на галерията един портрет, 2 шаржа и архивни документи.
Йоле Манчини: "Това дарявам с много радост, тъй като смятам, че е правилно неговите произведения да се намират на местото, където е роден."
Негови картини са притежание на най-престижните музеи в Европа, Азия и Латинска Америка. Ценителите на изкуството казват, че в произведенията му понятията за размер, време и пространство изчезват, за да се слеят с Космоса.
- Мисля, че всички севлиевци познават творчеството на Асен и на Илия Пейкови, знаят за техния голям принос в развитието на българската култура по целия свят.
- Оценка трудно мога да дам аз, но хората, познавачите са я дали.
- По принцип аз не знам много за него, но картините много ми харесват.
До смъртта си Илия Пейков е живял в Италия и площад в Рим носи неговото име. Той е удостоен и с най-високото отличие "Кавалер на италианската република", както и с орден "Кирил и Методий".
През юни юбилейната изложба ще гостува на Националната художествена галерия в София.
Опасното вещество GBL все по-често се използва по метода на "спайкване"