Ученици от Пловдивската художествена гимназия наредиха изложба от скулптури, изработени от бракувани велосипедни части. Младите творци са се вдъхновили от прочутото произведение на Пабло Пикасо „Глава на бик 1942".
Оригиналната експозиция отправя екологични послания, чрез предаването на нов смисъл на отпадналите от употреба предмети от ежедневието ни.
„Духът на Африка", „Кралска антилопа", „Биволско спокойствие", „Лицето на прайда" - това са част от заглавията на ученическите вариации по известната творба на Пикасо. Репликите на бика на гениалния испанец са изпълнени главно от рециклирани велосипедни вилки и седалки. Младите творци изваждат ежедневните обекти от обичайното им предназначение и ги извеждат до абстрактни образи.
Андон Тосев, ученик от НХГ"Цанко Лавренов": „Символиката е една бикова глава, направили сме репродукции, взаимствали сме от Пикасо... доста експериментирахме. Напръскали сме ги със спрейове, които са с метален характер".
Йордан Велков, ученик от НХГ"Цанко Лавренов": „Беше ми интересно, беше ново, никога не съм предполагал, че ще експериментирам с велочасти. Точно това е интересното на този проект, отвори ни очите, разшири ни зрението. Всъщност имаше и сложни моменти при заваряването, което ставаше с помощта на квалифициран работник, при рязането с ъглошлайф, имаше трудни неща".
Светлозар Чавдаров, директор на НХГ "Цанко Лавренов": „Това, което е интересно за децата е, че те покрай една може да се каже експериментална задача, се запознават с творчеството на забележителни автори, навлизат в едни процеси, които са част от световната история на изкуството. Стават откриватели за себе си."
Материалите за творбите са осигурени от един от големите родни производители на велосипеди. Целта е да се популяризира екологичния начин на придвижване като цялостна философия за живота.