За първи път петима български спелеолози изследваха подземните тайни на Източен Иран. Те участваха в експедиция заедно със своите домакини в района на Машхат, втория по големина град на Иран. Картината е така наречената Драконова пещера - гар Батон, дълбока пропаст, събран е биологичен материал от прилепи.
За 10 дни експедицията преминава хиляди километри през пустинни терени, голи планини и прашни пътища в името на любимото хоби и професионалното любопитство. В средите на пещерняците, в момента Иран е хит. На територията й - над 1 мил. кв. км са открити около 2000 пещери. Петима българи и по един спелеолог от Полша и Румъния се включват в проучването и картирането на най-дългата пещера в източната част на Иран - Карказ.
Aлексей Жалов, ръководител на експедицията ИРАН 2015: Тя е почти 1 км това е в изследователски план. проучихме и най- дълбоката пропаст в Източен Иран въобще, която е 272 м. Така наречената "гар Батон" една много интересна пропаст, която е на 2400 м надморска височина в едни диви планини.
Спелеолозите са очаровани от девствените пещери изключително богати на красивите образования и за радост все още слабо проучени.
Те проникват опознавателно в още три. Включително и едно екзотичното преживяване: за първи път влизат в пещера, образувана в пластове от каменна сол.
Камен Бонев, геолог: Това са уникални подземни образования с уникални кристали, снежно-бели сталактити, сталакмити.
Пещерите на Иран са идеалното място и за изследванията на Хелиана Дундарова. Биоложката е събрала ДНК проби от 43 вида прилепи , които обитават тамошните пещерите. Българите вече се подготвят следващата година да продължат работа в далечната страна. като част от международния екип. Очакванията са да разкрият 1000 метрова пропаст - мечта за всеки спелеолог, а до тогава ще усъвършенстват персийския език.
Научихме по няколко думи - мамнум значи благодаря.