Енергийната политика на България и подкрепа за мира в Сирия - това бяха двете основни теми, които американският държавен секретар Хилъри Клинтън постави при официалните си срещи в София.
Клинтън и Борисов обсъдиха мораториума върху проучването за шистов газ. Българската позицията остава непромена, че на първо място е безопасността за околната среда.
Разговорите на Клинтън в София обхванаха всички въпроси на партньорството - от визите, през военното сътрудничество и борбата с организираната престъпност, до интеграцията на ромите. Съединените щати винаги ще бъдат с вас, каза Клинтън и отбеляза, че е силно впечатлена от прогреса на България - пример за демократичен преход. Тя беше впечатлена и от българската история, отдели минути да разгледа и Боянската църква.
Дипломат номер едно на Америка кацна със закъснение, заради лошото време в София. Както и очакваше екипът й тук ги завари истинска зима. Приоритетно се чистеше трасето на кортежа и затова част от основните булеварди в столицата по това време останаха затрупани със сняг. Още вчера простраството между президенството и Министерския съвет беше идеално почистено, днес обаче се наложи всичко да започне от начало. Подробности за посещението сега - в "По света и у нас".
Прищевките на зимата промениха плановете дори и на американския държавен секретар и затрудниха спазването на строгия в такива случаи протокол. Хилари Клинтън пристигна с около 45 минути закъснение и слезе от самолета сама с чадър в ръка.
В предвидените срещи обаче не настъпи промяна - най-напред тя разговаря с президента Росен Плевнелиев.
Двамата са направили пълен преглед на двустранните отношения, включително и въпроса за визовия режим, сключване на двустранно Споразумение за социална сигурност, което да позволи признаването на трудовия стаж на българите в Америка.
Енергийната независимост беше акцент в разговорите както с президента, така и с премиера Бойко Борисов и министри. Обсъдени са всички възможности за разнообразяване на енергийните доставки на България, включително и шистовия газ.
Както за шистовия газ ясно и точно казах на г-жа Клинтън, че природата и екологията е на първо място и докато не убедим обществото, че няма никаква опасност за нея, не можем да вървим напред. Едва след това са финансово-икономическите ползи. Именно затова се договорихме всички най-добри специалисти, нови технологии, всичко, което излиза в тази област да бъде презантирано и българският народ да може да го чува. Дотогава мораториумът е факт, именно да сме сигурни, че природата и екологията ще бъде гарантирани и чисти, заяви премиерът Бойко Борисов.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- Ние сме партньори в напредъка на енергийната независимост и сигурност на България и в опазване на красивата българска природа. Когато демонстрираме безопасността на технологиите, тогава вече ще преследваме едновременно и двете цели и ще бъдем рамо до рамо с българския народ и правителство, когато те работят за осигуряване на енергия на достъпни цени, която удовлетворява вашите нужди.
Премиерът Борисов каза още, че България се отнася със същото внимание и към ядрената енергия и че би развила и проекта Белене, само ако той е безопасен и рентабилен.
Хилари Клинтън оцени високо българските реформи в годините на прехода, ниските данъци и безработица и увеличаване на инвестициите. Специално открои усилията на правителството за ограничаване на корупцията и натпредъка на съдебната реформа.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- Искам да похваля правоохранителния сектор на правителството и самото правителство за ефективното му лидерство в тези усилия, в адресирането на критично важни проблеми, които засягат не само България и региона, но и света като цяло.
Стана ясно също, че България и Съединените щати ще продължат съвместно да работят срещу трафика на ядрени материали и наркотици и срещу международни финансови измами. Сигурността на България остава ангажимент на Вашингон, потвърди Хилари Клинтън. Тя изтъкна приноса на българските войници в Афганистан, заяви, че страната ни е надежден партньор и военното сътрудничество ще се задълбочава. Американският държавен секретар оцени високо усилията на България да сподели опита от прехода в източна Европа със страните от арабската пролет.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- За мен е огромна чест да бъда отново в тази прекрасна страна и да имам възможността да демонстрирам приятелство между България и САЩ.
Взаимоотношенията между нашите 2 страни са широки и задълбочени. Президентът Обама и аз сме напълно ангажирани в работата си с министър-председателя, президента, народа и правителството на България, за тяхното задълбочаване през идните години.
Всички ние осъждаме това, което са случва в Сирия и убиването на невинни хора по улиците и истински се надяваме това да престане и то незабавно, заяви премиерът Бойко Борисов.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- Ще увеличим дипломатическия натиск върху Режима на Асад, за да убедим обкръжението му, че той трябва да се оттегли властта.
Ще работим за нови рагионални и международни санкции срещу Сирия и засилването на съществуващите, които да се прилагат в цялата им строгост. Трябва да се прекратят доставките на оръжие, които поддържат военната мощ на режима и да извадим на светло тези, които продължават да го финансират.
Хилари Клинтън за ромското малцинство
САЩ се включват като официален наблюдател в десетилетието на ромското включване, обяви държавният секретар на САЩ в началото на срещата с представителите на ромски неправителствени организации. Хилари Клинтън поздрави българското правителство за приетата стратегия за интергация на ромите и насърчи властите да работят заедно с всички заинтересовени страни да реализират на пракитка приетите планове.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- В края на краищата постоянството надделява над предразсъдъците. А талантът се нуждае от възможност, за да процъфтява.
Първият дипломат на САЩ не скри и това, което я тревожи.
Хилари Клинтън, държавен секретар на САЩ:
- Много съм обезпокоена да видя антиромско насилие и протести, което на някои места се засилват и влошават ситуацията.
Хилари Клинтън изтъкна, че обществата, които не интегрират малцинствата, от какъвто и да било тип, губят човешки потенциал.
От своя страна участниците в срещата видяха много общо между сегрегацията на афроамериканците в САЩ и положението на ромите в България.
Огнян Исаев, асоциация "Интегра":
- Години вече има само декларативно желание на властимащите и правителствата, които са минали до момента, и това декларативно желание никога не се уплътнява с конкретни действия, за да се почувства ефектът.
Мария Методиева, Фондация "Институт Отворено общество":
- Основните проблеми са трудовата заетост, здравеопазването, политическото овластяване на ромите и активното им включване в процеса на вземане на решения.
Не по-малко сериозен е и проблемът с фактическата сегрегация, която съществува в образованието на ромските деца, смятат от ромските неправителствени организации.