Регионалният исторически музей в Смолян беше домакин на Ден на изкуствата. В четири ателиета, разположени в експозиционните зали, деца и младежи сезапознаха със старинни техники за обработка на вълна и изработване на традиционни текстилни изделия. Празникът е съвместна инициатива на музея и Професионалната гимназия за приложни изкуства.
Регионалният исторически музей в Смолян беше домакин на Ден на изкуствата. В четири ателиета, разположени в експозиционните зали, деца и младежи се запознаха със старинни техники за обработка на вълна и изработване на традиционни текстилни изделия. Празникът е съвместна инициатива на музея и Професионалната гимназия за приложни изкуства.
Най-интересно за младите художници се оказа плетенето на зунки. От
възрастните хора в региона те са научили, че това са различни по дължина и
вид върви и колани, които са намирали широко приложение в бита на някогашните родопчаните.
Илияна Серкеджиева: - Хората са си правили зунки, за да могат торбите да си държат, като въженца, или пък за носиите са го правили това нещо.
Фабиен Кньофлер: - Зунка също така на родопски означава дъга и също се
използва за коланчета и други такива неща.
Захарина Куцева - преподавател в ПГПИ: - Жените наричат зунка всичките неща, които са им били необходими за връзване, било за повиване на бебето, било за украса на косата, било големи върви, с които се е вързвал чеиза, за да си го пренесе момата в новата къща. Така че се е наложило те сами да си ги изработват всичките тези и естествено са втъкали усещането си за красота и хармония и са ги направили цветни.
Учениците са открили и научили различни техники за плетене и ги демонстрираха в музея. Според музейните специалисти това е начин да се съхрани живо културното наследство на региона.
"Нова година - нова валута": Опитът на Португалия и Австрия по пътя към еврото
Откриха над 400 кг тютюн за наргиле без бандерол в складове под наем (СНИМКИ)
Българин почина в САЩ: Мъжът е бил в център за задържане на имигранти в Мичиган