Вицепремиерът Цветан Цветанов ще връчи днес в Смолян ключовете на пет високопроходими автомобила на Областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението". Цветанов ще се запознае и със системата за ранно оповестяване на пожари, изградена по проект, реализиран от Областната администрация в Смолян.
Проектът е съвместен с гръцката префектура Ксанти и се финансира от Програмата за Европейско териториално сътрудничество. По него се предвижда създаване и тестване на система за оценка на риска от горски пожари. Автомобилите, които се предоставят днес на огнеборците, също са закупени със средства от проекта.
Инж. Ваклин Топов - ръководител на проекта:
- Те ще бъдат използвани от тези служби за бързо придвижване на компетентните органи до възникналия пожар. Като те са оборудвани с инструменти, които ще се използват за ограничаване на пожара.
В лятото на бушуващите горски пожари тази техника е много необходима, смятат смолянските пожарникари.
Комисар Красимир Шотаров - началник на ОУ ПБЗН - Смолян:
- По-важното е, че ще бъде изградена една система от кули, която ще ни дава на нас една превантивна
информация за атмосферните условия в територията на Смолянска област, което е най-важно за нас - предварително да знаем къде има най-висока вероятност за възникване на горски пожари, за да може да се насочва вниманието на нашите сили и
средства именно в тази посока. Още по-сериозна организация можем да направим с тези кули, когато възникне пожар, те имат възможност да ни предават картина от мястото на пожара в реално време.
Девет от кулите вече са изградени, на територията на Смолянска област, те ще бъдат 15, още 5 ще се изградят на територията на съседна Гърция.
Премиерът Румен Радев обсъди с полската WZL-2 поддръжката на българските МиГ-29
Изслушаха Кирил Димов и Деньо Денев пред комисията за службите за случая „КУБ“
Правителството подкрепи новите санкции на ЕС, но отстоява възраженията си по три теми
Богдан Богданов, ПП: Не може да теглим нов дълг, без да е ясно за какво ще бъдат похарчени парите
В защита на децата в интернет: Предлагат забрана на социални мрежи за деца под 16 години
Договорът с "Райнметал" под въпрос: Според управляващите има проблем с финансирането на проекта