Намалява броят на необслужваните задължения у нас през 2018 година, в сравнение с предходната година. Това показват данните на Асоциацията на колекторските агенции. Причината - доходите растат и за потребителите става по-лесно да обслужват кредитите си. От Асоциацията описват и профила на длъжника: млад мъж на 30 години, добре образован и работещ на трудов договор.
This is a modal window.
Възложените за събиране дългове намаляват два пъти, от 2,6 млн. случая през 2017 г. на 1,2 млн. през 2018 г. Дължи се на по- добрата иконономическа обстановка. В същото време средният дълг на отделния човек се увеличава - от 775 лева на 1161 лева.
Райна Миткова, председател на Асоциацията на колекторските агенции в България: Отново обяснението е в по-добрата икономическа ситуация, българите се чувстват много по-спокойни по отношение и на работата, и на бъдещето си, и на бъдещите доходи, така че хората доста по-смело да поемат по- големи задължения.
През 2018 г. българинът задлъжнява първо към банките. "Бързите кредити" са на второ място, следват кредитите за телекомуникационни продукти. Какъв е профилът на длъжника?
Райна Миткова, председател на Асоциацията на колекторските агенции в България: Безспорно е млад човек, това наблюдаваме през последните години, 30-ина годишен, мъж обикновено в началото на своята кариера с добри доходи, много често в перспективните индустрии IT.
Лилия Димитрова, член на УС на Асоциацията на колекторските агенции в България: От последните ни анализи и статистики излезе, че е зодия стрелец, миналата година беше лъв.;
За какво харчат пари тази млади хора? За технологични придобивки - най-новия телефон, лаптоп, телевизор. И въпреки добрите им доходи, стремежът веднага и сега да се живее изпреварва възможностите им. Като цяло най-некоректни платци са хората, живеещи в Пловдив, Бургас и Стара Загора, а най-съвестни тези от София, Русе и Враца.