И това лято продължават проучванията на раннохристиянската базилика до дупнишкото село Червен брег. Останките и се намират край средновековната църква „Свети Спас”. Днес започнаха археологическите разкопки на терена за този сезон. На обекта се работи трета година. Средствата са осигурени от община Дупница.
Базиликата е съществувала през периода 4-6 век и е била разрушена от силно земетресение. Миналата година са установени етапите на изграждане на средновековния храм край нея , който е направен през 12-и век с материали от базиликата. През този сезон ще продължи проучването на северното и крило.
Светла Петрова - археолог и ръководител на обекта: ”Тази година вече ще установим самата северна стена и това какво има под нея, т.е. с падането си тя е затрупала един културен пласт, ако мога така да го нарека.”
За проучванията това лято община Дупница е отпуснала 10 хиляди лева.
Анелия Геренска - директор на Исторически музей - Дупница: „В рамките на тях трябва да проведем нашето проучване. Работим с минимален брой работници, за да може малко по-дълго време да проучваме.”
Днес при премахването на временната зимна консервация бяха намерени първите експонати.
Светла Петрова - археолог и ръководител на обекта: „Първите експонати, на които попаднахме, една монета, която е излязла от фугите на падналата стена. Тя е в хронологическите граници на късния 4-ти и началото на 5-и век.”
Идеята е мястото да се превърне в част от маршрут за културен туризъм. Планира се разкритата част от базиликата след проучването и да бъде превърната в експозиция на открито, а до терена да бъде изграден път.