Банковият сектор изпитва остър дефицит от подготвени кадри, стана ясно по време на форум, организиран от Асоциация "Банка на годината". От бранша се оплакаха, че трудно намират IT специалисти и финансисти за сметка на нискоквалифицирани икономисти, с които е пренаситен трудовия пазар.
Дефицитът на кадри във финансовия сектор се дължи на разрастването на банковите услуги през последните 2-3 години, предизвикани от ръста в икономиката и по-голямата покупателна способност на хората, обясниха от Асоциацията на банките. Според бранша висшето образование остава длъжник на бизнеса.
Петър Андронов - председател на асоциацията на банките в България: Намираме по-ниско квалифицирани кадри с образование, което не е най-подходящо за нас. Разковничето е в една по-висока адаптивност на образователната система, в по-тесен контакт с бизнеса, по-бърза реактивност на нуждите на бизнеса, защото образованието в момента произвежда кадри за преди 7-8 години.
Висшите училища предлагат на банките, вместо да се оплакват от просветната система да се включват в съвместни образователни инициативи.
Доц. д-р Григорий Вазов - ректор на ВУЗФ: Не съм съгласен с тази постановка, че висшето образование е длъжник на банковата система. С една от водещите големи български банки ние направихме следното. Вместо да се оплакваме един от друг се събрахме и направихме съвместна магистратура. Това означава, като пример само, от последните 10 завършващи дисциплини, 5 се преподават от директори на дирекции в съответната банка. И те си подготвят точно хората, те финансират тяхната подготовка.
Ректорите поискаха да отпадне държавната поръчка, която не позволява на университетите да разкриват нови специалности, ориентирани към реалните нужди на бизнеса.