ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Благотворителен крос събра десетки в Пловдив в подкрепа на каузата "Спри рака"

БНТ2-Пловдив от БНТ2-Пловдив М. Хубинова, Г. Паскова
A+ A-
Чете се за: 01:08 мин.
У нас

Десетки пловдивчани и гости на града изразиха своята подкрепа към страдащите от злокачествени заболявания на кръвта, като се включиха в благотворителния крос "Спри рака". За втора поредна година хора от различни възрасти споделиха своята кауза, помислиха за своите близки и приятели, направиха нещо полезно за себе си, като пробягаха разстоянието около гребния канал. БНТ 2 също подкрепи благотворителната инициатива, като излъчи на живо кроса.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Спорт, движение, много положителни емоции. Днес на Гребната база имаше всичко. Всички, които дойдоха днес тук, се обединиха от една кауза. Това е и целта на сдружение "Спри рака". Те искат да ни накарат да се движим повече, за да бъдем здрави.

      И тази година, въпреки дъжда и ниските температури, десетки хора изразиха своята съпричастност и готовност за помощ.

      Катерина Русева - участник от Лондон:
      "Искам да подкрепя приятелката си, майка ѝ и каузата като цяло."
      Тони Кючукова - участник от Лондон:
      "Когато някой е диагностициран с такава болест, е много тежко и не е необходимо да се създава допълнително напрежение. Въпросът е да има положителна енергия и атмосферата, която виждам в чужбина около болните, е по-лека, по-позитивна и с много подкрепа."
      Лили Георгиева - европейски вицешампион по лека атлетика:
      "Правя го за поредна година, за втора. Мисля, че това е един начин да помогна на хора в нужда."

      Подкрепящата терапия по време на лечението, консултациите с психолог и приятелската среда са особено важни за благоприятния изход от болестта. Майката на Тони е диагностицирана с най-тежката диагноза преди години, но сега е напълно здрава.

      Тони Кючукова:
      "Има много голям риск хората с диагноза рак и тежки заболявания да се изолират, което не помага по никакъв начин на лечението. Въпросът е да се интегрират, да им се помага, семействата да ги насърчават да не се изолират далеч от хора, който могат да им помогнат."
      Росица Касабова – организатор:
      "Тази кауза е кауза, бих казала за надежда, за живот, за увереност, че можем да се справим с тежките онкологични заболявания."

      А постиженията на медицината през последните 15 години подобряват значително качеството на живот. У нас обаче лечението все още остава доста скъпо за болните.

      Проф. Стефан Горанов – клиника по клинична хематология на УМБАЛ "Свети Георги":
      "Разполагаме с лекарства, които са в състояние да дадат много траен и много дълбок отговор, т.е. една пълна ремисия и то на молекулярно ниво."

      Все още у нас е недостатъчен броят на доброволните донори на стволови клетки. Едва 1900 са вписани в общия регистър, при над 7 милиона за страна като Германия.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?