Брюксел гледа на Китай едновременно като партньор, но и като конкурент. Европейският парламент прие резолюция с призив за действия срещу нарастващото технологично присътвие на Китай в ЕС, което може да представлява заплаха за европейската сигурност.
На фона на нарастващата икономическа мощ и политическо влияние на Китай, Брюксел се опитва да изработи обща европейска стратегия за бъдещите отношения, която засяга всички възможни области - от инвестициите, търговията и високите технологии до спазването на човешките права и борбата с климатичните промени. Десетте мерки, представени от Европейската комисия, ще бъдат разгледани и от европейските лидери на срещата им на върха следващата седмица. Една от тях е свързана с китайското далекосъобщително оборудване от пето поколение - 5G, което може представлява заплаха за европейската сигурност.
Юрки Катайнен - зам.-председател на Европейската комисия: Ние трябва да увеличим сигурността на европейската критична цифрова инфраструктура и технологиите. 5G - мрежите ще осигурят бъдещата основа на нашите общества и икономики, свързвайки милиарди системи, включително чувствителна информация. Ето защо Еврокомисията ще препоръча общ европейски подход към сигурността на 5G мрежите.
Китайските инвестиции в ключови европейски инстраструктури се увеличават. 10 % от европейските пристанища вече са в китайски ръце. Затова Брюксел настоява за повече яснота, реципрочност и приемането на нормативен акт за международните обществени поръчки. Китайските продукти трябва да отговарят на всички европейски изисквания за качество и екологичност. Брюксел очаква от Пекин и мерки в борбата с климатичните промени. Китай е държавата с най-големи емисии въглероден двуокис в света.