22 години след влизане в сила на Закона за държавната собственост, Паметникът на Свободата на връх Шипка вече е отбелязан в кадастралния план и има издаден акт за собственост. Издаването на документа е станало светкавично бързо, след като всички институции, отговорни за това, били изненадани, че това свещено за българите място е с неустановен статут. Какво ще се промени на Шипка след този акт - репортаж на Мария Чернева и Иван Янев.
This is a modal window.
Емоционално паметникът не се нуждае от акт за собственост. Но формално - той чертае отговорности и законност.
д-р Чавдар Ангелов - директор на национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа": Паметникът винаги е бил държавна собственост, но след като след 90-те години с влизане в сила на новия закон е трябвало да бъде актуван, съгласно разпоредбите на закона за държавната собственост.
Никой от предишните директори на парка музей не е уредил законния статут на паметника, дори и след изричните указания на инспектората към Министерството на културата, който впрочем дава и предписания за консервация и реставрация на сградата на паметника. Цялата административна процедура се задвижва в края на миналата година и всички документи са издадени завидно бързо - и геодезическото заснемане на района, и вписването му и кадастралния план на землището на град Шипка, и издаване на скица на сградата.
Писмото от областния управител с акта за публична държавна собственост на паметника пристига преди седмица. Данъчната му оценка е 148 000 лева.
д-р Чавдар Ангелов: Поне за мен това е може би най-добрата новина в навечерието на националния празник, защото най-голямата светиня на България получава наистина възможност за едно реално обгрижване, което тя наистина заслужава. Вече няма оправдание защо не правим едно или друго, по-големите дейности които са свързани с паметника.
И вече няма пречки за законно проектиране на ремонт, консервация и реставрация на паметника. А те от години са крайно нужни.