Сливането на БНТ и БНР и на регулаторите КРС и СЕМ беше обсъдено на дискусия, организирана от Съюза на българските журналисти. Според някои участници сливането ще доведе до негативи. Чуха се мнения и че преди да се реши категорично да се слеят ли двете обществени медии, е необходим функционален анализ и оценка на последствията.
Идеята за обединението на БНТ и БНР не идва от гилдията, а от продуцентски компании, отбеляза Иво Атанасов от СЕМ. Липсва яснота и защо е наложителна подобна стъпка според участници в дебата.
Иво Атанасов - член на СЕМ: Много се опасявам, че вместо синергия на ефектите, ще имаме синергия на дефектите.
Мария Стоянова - член на СЕМ: Отговорността за това как трябва да изглеждат обществените медии е на политиците и това трябва да е ясно.
Диана Димитрова - БНР: Никой не иска да каже какъв е крайният резултат и какво се очаква, каква е ползата за обществото и какво осмисля едно такова сливане.
Според журналисти от БНТ, за да се вземе подобно сериозно решение е нужен задълбочен анализ.
Надя Обретенова - БНТ: Този SWAT анализ е много необходим, за да стане ясно какви ще бъдат ефектите и какви ще бъдат очакваните резултати от сливането на двете медии.
Срещу сливането и на двата регулаторни органа - Комисията за регулиране на съобщенията и СЕМ се обявиха и Иво Атанасов от СЕМ и председателят на КРС Веселин Божков. Опитът на единствените шест страни от ЕС с подобен модел не е положителен и не води до икономия на средства.
Веселин Божков - председател на КРС: Никъде не се говори за сливане и като тенденция в европейски мащаб.
Категорично против опитите за свръхрегулация на обществените медии и налагането на държавен контрол над печата и интернет изданията, е позицията на Съюза на българските журналисти, подкрепена от участници в дискусията.