Достъпна среда за студентите в неравностойно положение, по-добри условия за провеждане на занятията и по-ниски сметки за ток и отопление. Тези резултати ще гонят от Университета по хранителни технологии, където бе даден старта на проект за енергийна ефективност, съфинансиран от Европейския фонд за регионална развитие по оперативна програма "Региони в растеж".
Пет години след реновирането на 3-ти и 4-ти корпус на университета по Хранителни технологии в Пловдив сега предстои цялостно завършване на всички сгради, в които се провеждат занятията на студентите.
Проф. Николай Менков – зам.-ректор на УХТ-Пловдив: "Ще бъдат въведени всички мерки, предписани за енергийна ефективност, в резултат на което ще бъдат намалени значително разходите. Преминаване на газово гориво за отоплението, мултифункционална зала, от която имаме огромна нужда, за да провеждаме не само обучения, но и конференции."
В сградите, които са строени преди повече от 45 години, изцяло ще бъде подменено осветлението с енергийноефективно. След санирането на първи и втори корпус се очаква разходите за отопление да бъдат намалени с до 30 процента."
Студентите в неравностойно положение ще бъдат улеснени в своето предвижване с изграждането на подходяща инфраструктура.
Тя включва рампи и асансьори. Срокът за завършване на проекта е 30 месеца, но ръководството на учебното заведение има уверение от изпълнителите, че за старта на новата учебна година през есента основните строително-монтажни работи ще бъдат приключени. Стойността на целия проект е близо 3 милиона лева. Университетът по хранителни технологии е един от 13-те, одобрени от Министерството на образованието на база брой студенти и постигнати резултати.