ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Столичният "Метрополитен" с нов изпълнителен...
Чете се за: 01:22 мин.
Президентът Радев: Няма 100 дни кабинет...
Чете се за: 01:52 мин.

ЗАПАЗЕНИ

До къде стигна съвместната експертна комисия между Северна Македония и България?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:45 мин.
У нас

България подкрепя европейската интеграция и перспектива на Северна Македония, но страната ни незабавно трябва да изработи нова позиция, в която да обвърже подкрепата си за членство на страната с ЕС с решаване на спорните въпроси между София и Скопие, основно касаещи историята. Резултатът от тази среща и докъде стигна съвместната експертна комисия по историческите въпроси, обсъди в студиото на "Сутрешен блок" проф. Ангел Димитров, съпредседател на Българо-северномакедонската комисия.Вижте разговора във видеото.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Последните две заседания на комисията бяха безплодни. Нашите колеги от Скопие изначално не бяха готови за бързи корекции в интерпретацията на миналото, говорим за македонската историография, каза проф. Димитров.

      Ангел Димитров, съпредседател на Българо-северномакедонската комисия: Но през последните две наши срещи забелязахме едно ново очевидно втвърдяване на позициите им и започване да си задаваме въпроса до каква степен нашите колеги разбират духа на договора за приятелство и добросъседство и до каква степен са готови да работят за неговото изпълнение.

      Проф. Димитров определи като голяма крачка това, което са постигнали "по отношение на Средновековието или по-точно оценката за цар Самуил като владетел на България, за общо честване на Свети Климент Охридски, Свети Наум Преславски и Охридски, значението, което беше дадено на 24 май като типично български национален празник, ролята на българските владетели през 9-10 век за развитието не само на българската държава, но и на културата в Източна Европа и в славянския свят", но подчерта, че е много далече от желаното и възможното.

      Проф. Димитров отбеляза, че въпреки тези общи позиции около личностите все още нямаме последната дума около нашите бележки по учебниците, които интерпретират Средновековието. Там има какво още да бъде обсъдено, но не е направено на последните две заседания, каза той.

      Вижте целия разговор във видеото.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?