ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Драстичен спад в популацията на египетския лешояд отчитат на Балканите

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:09 мин.
У нас

Резултатите от мониторинга на египетския лешояд на Балканите тази пролет показват голям спад в популацията на вида. Броят на заетите територии е намалял с 32% (от 74 до 51), а броят на двойките - с 37% (от 71 на 45) между 2012 и 2019 година, съобщиха от Българската дружество за защита на птиците.

драстичен спад популацията египетския лешояд отчитат балканите

България продължава да е крепост на вида на полуострова с 24 гнездящи двойки, 22 от които мътят (за сравнение през 2018 гнездящите двойки бяха 26 с 19 мътещи). Докато в Гърция популацията на египетския лешояд достигна своя исторически минимум с останали едва три двойки и две територии, заети от мъжки птици (през 2018 двойките бяха 5, заетите територии -общо 6).

Броят на заетите територии в Албания е девет (пет, заети от двойки, и четири - от единични птици) без промяна в сравнение с предишните програми за мониторинг, проведени през 2012, 2013 и 2018 г. Въпреки това, общият брой на заетите територии е намалял с 36% от 2006 г. (от 14 на 9).

До момента са регистрирани 13 гнездови територии в Северна Македония, от които девет са с мътещи двойки. Броят е същият като през 2018 г., но се очаква още няколко територии да бъдат потвърдени през следващия месец. Въпреки това, броят на заетите територии в страната е намалял с поне 30% през последните 7 години.

;

През 2019 площадките за допълнително подхранване продължават да привличат скитащи египетски лешояди, които са от ключово значение за оцеляването на популацията на Балканите. Досега най-малко две птици са наблюдавани на площадката за подхранване на Студен кладенец (поддържана в момента в рамките на LIFE проект „Опазване на черния и белоглавия лешояд в Родопите“) и още една птица - на ресторанта за лешояди в Котел (поддържан от ФДФФ, Зелени Балкани и ДЗХП в рамките на LIFE проект “Светло бъдеще за черния лешояд”). За да бъдат привлечени повече скитащи птици, тази година ще бъдат открити още две площадки за подхранване – в Източните Родопи, България, и една в Епир, Гърция.

В съответствие с дългосрочната програма на проекта „Нова надежда за египетския лешояд“ за осигуряване на безопасна храна на вида, през този гнездови сезон ще бъдат подпомагани най-малко 7 двойки на площадките за подхранване, а индивидуално ще бъдат подхранвани други 7 (общо 60% от популацията на египетския лешояд в България). В Гърция в момента работят няколко площадки за подхранване, които покриват цялата популация на вида в страната, докато в Албания и Северна Македония функционира по една такава площадка.

Свързани статии:

Нова камера предава директно от  гнездото на египетски лешояди
Нова камера предава директно от гнездото на египетски лешояди
Нова камера предава директно от дивото гнездото на известната двойката египетски лешояди от Провадия, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците.
Чете се за: 00:34 мин.
Eгипетски лешояди от eвропейски зоопаркове ще бъдат освободени в България
Eгипетски лешояди от eвропейски зоопаркове ще бъдат освободени в България
Млади египетски лешояди от eвропейски зоопаркове ще бъдат освободени в България чрез метода на изкуственото гнездо. На 10 август екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Зелени Балкани настани два млади египетски лешояда, излюпени на затворено, в специално адаптирано за целта гнездо в близост до Маджарово.
Чете се за: 01:15 мин.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?