Френският посланик в България - Флоранс Робин беше извикана на среща в Министерството на външните работи. Причината за това е изказването на френския президент Еманюел Макрон, че предпочита хора, идващи от Гвинея или от Кот Д'Ивоар, които вършат работа, отколкото българи или украинци с техните незаконни канали. Срещата и реакциите след нея проследи Айше Сали.
Недоумение за България от изказването на френския президент Еманюел Макрон и недоразумение според Франция, заради начина, по който думите на техния държавен глава са извадени от контекста. Така накратко можем да обобщим позициите на двете страни-партньори и съюзници, които бяха представени днес в Министерството на външните работи.
Срещата продължи малко по-дълго от предвиденото в такива случаи, като френският посланик Флоранс Робин беше приета от зам.-министъра на външните работи Петко Дойков. Малко по-късно през деня българският посланик връчи и протестна нота в Париж. След срещата посланик Робин заяви, че между двете страни съществува отлично сътрудничество - в сферите на образованието, културата, икономиката. Франция ще бъде заедно с България и ще продължи да подкрепя нейните усилия в рамките на Европейския съюз.
След срещата в Министерството на външните работи посланикът на Франция Флоранс Робин заяви специално за БНТ, че думите на президента Макрон са извадени от контекста и са погрешно разбрани.
Флоранс Робин, посланик на Франция: В нито един момент френският президент не е имал намерение да отправя каквито и да е забележки към българските граждани, работници или правителство.
Получихте ли протестна нота, както беше обявено?
Флоранс Робин, посланик на Франция: Не, нямаше. Вероятно има нота, която ще бъде връчена от българския посланик във Франция, но тук нямаше връчване на нота. Това беше една среща, в която ние уточнихме нещата и отстранихме недоразуменията.
Заместник-министърът на външните работи Петко Дойков е изразил пред френския посланик недоумение от изказването на президента Макрон, което е предизвикало възмущение, както в българското общество, така и сред сънародниците ни във Франция.
"По време на разговора заместник-министър Дойков изрази недоумение от изказването на френския президент, което е предизвикало възмущение в българското общество, включително сред сънародниците ни във Франция."
От българската страна е подчертано, че няма никакви сериозни основания за подобни твърдения, а в последно време България не е получавала сигнали от френска страна за сериозни нарушения.
"От българска страна бе подчертано, че няма никакви сериозни основания за подобни твърдения. "
"Българската общност е много добре интегрирана във Франция. В последно време България не е получавала сигнали от френска страна за сериозни нарушения."
Срещата се състоя след вълна от остри дипломатически реакции от България и Украйна. Интервюто на Макрон за крайнодясно издание предизвика много критики и във Франция.
;Репликите на му обаче могат да повлияят и на бизнеса между двете страни.
Това е мнението на Васил Василев, който е изпратил повече от 10 000 българи на работа във Франция. А в момента развива и партньорства в областта на финансите с Париж.
Васил Василев, представител на бизнеса: Никога един световен лидер като Макрон не влиза в конкретика, ако не иска да каже нещо. Това конкретно казано не може да се разглежда отделно от няколко събития, свързани с нашата държава - мачът България - Англия, когато целият световен печат ние бяхме оприличени като расисти. Вторият случай беше, когато един камион с българска регистрация беше хванат с 39 умрели в него. В главата на всички остана думата "българите". И тук беше третият случай - българската престъпна връзка.
Според Василев последователността на събития е причина да бъдем внимателни, защото има опасност от кампания срещу България, която хвърля сянка върху образа на страната.