НОВИНИ

Има вероятност да се образува ледоход по река Дунав

Има вероятност да се образува ледоход по река Дунав. Това коментира директорът на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав в Русе Павлин Цонев.Той обясни, че условията за образуване на ледоход са ниско ниво на реката, което в момента е факт, както и продължително застудяване, каквато е синоптичната прогноза за следващите дни.

bnt avatar logo
от БТА
15:06, 04.01.2017
Чете се за: 01:54 мин.
У нас
Има вероятност да се образува ледоход по река Дунав
Снимка:

За ледоход е нужен общ сбор от минус 100 градуса за 10 дни.

"Речната практика показва, че за да се появи ледоход трябва в продължение на 10 дни температурата на въздуха да е под минус 10 градуса", уточни Цонев.

Така целият обем вода ще се охлади. Ще се появят първо ледени кристалчета и т. нар. шуга - ледена каша на повърхността на водата, след това ще има и крайбрежен лед, който предхожда и същинския ледоход по реката. Цонев обясни, че прогнозата за голямо застудяване е за четири-пет дни.

"Ако след това имаме по-високи температури, може и да не се достигнат условията, при които ще се образува лед", допълни той.

Директорът на АППД заяви, че при ледоход корабите трябва да се приберат в пристанищата, в зимни убежища. В противен случай може да има последствия за плавателните съдове. Той припомни, че през 2012 г., когато е имало ледоход, румънски параход е потънал край Силистра, защото капитанът не се е съобразил с природата.

За 117 години река Дунав е замръзвала напълно 28 пъти

Статистиката показва, че от 1900 година до момента реката е замръзвала напълно 28 пъти. По-често това е било до 50-те години на миналия век. Статистиката на хидрометеорологичната станция на АППД показва, че най-дългият период с ледови явления по реката е бил 89 дни - от 21 декември 1953 г. до 19 март 1954 година. За 66 дни тогава реката е била напълно замръзнала, а в останалите 23 дни се е наблюдавал ледоход.

Дунав е замръзвал на два пъти напълно през зимата на 1984 г. - 1985 година. За последно ледоход е имало през 2014 година. През зимата на 2011-2012 година явлението се е наблюдавало в продължение на 24 дни. Тогава ледоходът по реката е достигнал 80-90 процента и е нанесъл сериозни поражения на неизвадени от водата понтони.

Абсолютната минимална температура за януари, измерена в Русе, е минус 21 градуса - на 26 януари 2010 г., а най-високата е била 21,1 градуса - на 22 януари 2009 година. Най-ниската температура на днешния 4 януари е била измерена в Русе през 1993 г. - минус 11,4 градуса, а най-високата - 18,8 градуса през 1984 година. Статистиката на АППД показва още, че най-ниското ниво на реката е било отчетено на 8 септември 2003 г. - минус 73 см под условната кота "нула", а най-високото е било 1003 см на 16 март 1942 година.

Към момента ниското ниво е проблем за корабоплаването по реката. При Русе днес са измерени 53 см спрямо условната кота "нула". Прогнозата за следващите дни е то да спадне с още четири сантиметра. Цонев коментира, че скоро не се очаква повишаване на нивото.

Директорът на дирекция "Речен надзор-Русе" към агенция "Морска администрация" Иван Жеков обясни, че корабоплаването е затруднено - прагове са се образували в района край Белене, Вардим, Батин, около устието на река Янтра, под остров Милка и край Попина.

В момента повече от 30 моторни кораба и несамоходни плавателни съда, т. нар. секции, изчакват под остров Милка. Там е плитко и участъкът за преминаване е стеснен. Капитаните трябва да провлачват секциите си. Хидрографният кораб на АППД търси по-добри дълбочини.

Край Белене и Попина преминаването също е затруднено. Има струпване и на плавателни съдове. Повече от седмица в района на Белене стои заседнал кораб поради капитанска грешка, но той е извън фарватера /плавателния път/ - не пречи на корабоплаването и не застрашава околната среда.

Жеков призовава капитаните и собствениците на кораби да се съобразяват с обстановката по реката, да следят синоптичните прогнози, както и евентуалната поява на ледоход.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Земетресение с магнитуд 3,5 по Рихтер е регистрирано тази нощ край Стражица
Земетресение с магнитуд 3,5 по Рихтер е регистрирано тази нощ край Стражица
SCHOOL HOLIDAYS IN BULGARIA EXTENDED UNTIL 9TH OF JANUARY DUE TO FLU EPIDEMICS AND COLD WEATHER
SCHOOL HOLIDAYS IN BULGARIA EXTENDED UNTIL 9TH OF JANUARY DUE TO FLU EPIDEMICS AND COLD WEATHER