ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как започна "Панамагейт"?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
Икономика

Как анонимен източник успява да изнесе невиждано количество информация, да я изпрати безпрепятствено на журналисти, а след това тя в продължение на повече от 1 година да бъде анализирана от 400 репортери по цял свят без да бъде разкрита?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Анонимен източник под името Джон Доу се свързва чрез криптиран чат с журналиста от Зюддойче Цайтунг - Бастиан Обермайер в края на 2014 година. Така започва най-мащабното журналистическо разследване. Обермайер пита само - колко информация имаш, отговорът е повече, отколкото си виждал някога.

      Започва интензивна кореспонденция, винаги с идентифициращ въпрос в началото, а в края с натискане на бутона изтриване, за да не остават следи. Междувременно изтичат терабайти информация. Подобен размер данни не могат да бъдат пратени с мейл, а под формата на криптирани хардрайвери. Научих всичко за безопасното предаване на огромни файлове информация, разказва Обермайер.

      Бастиан Обермайер - репоретр в "Зюддойче Цайтунг": Документите показват как е създадена една паралелна структура в света на лидерите, на властимащите, както и за тези, които имат какво да крият.

      След като разбират с какъв обем информация трябва да се справят , журналистите от Зюддойче Цайтунг се свързват с Международния консорциум на разследващите журналисти, базиран във Вашингтон. В Миналото консорциумът е помагал на вестника при разследвания за прикриване на данъци в офшорни зони.

      Документите се разпределят между 400 журналисти от 100 медии в 80 страни. Проектът получава названието "Прометей". Създадена е търсачка за базата данни, двойно защитена за удостоверяване. Има и опция за чат в реално време, за да могат журналистите в различни точки на света да се консултират и да си сътрудничат. Нито една от медиите няма намерение да публикува всички данни, тъй като това би означавало разкриване на информация за невинни хора редом с публичните личности, които са обект на разследване.

      Новите технологии направиха по-лесно от всякога предаването на криптирана информация, десетки медии вече поддържат системи за анонимно качване на данни, които защитават източника. А "Панамагейт" е само част от новата ера на изтичане на масивен обем от информация.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?