ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какви ще са новите регулации за движение на дроновете?

5414
Чете се за: 01:30 мин.
Още

Покрай нашумялата през последните няколко години мания за използване на дронове и за развлекателна, и за работна цел, се повдигна въпросът за налагане на регулации за тяхното движение. Какви ще са новите законни ограничения?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Манията по дроновете вече е факт и у нас. Все повече хора ги изполват, за да заснемат различни свои изживявания. Предимствата на дрона са в разнообразието на кадрите, които заснема.

      С нарастването на бизнеса с безпилотните летателни апарати, обаче, се увеличават и притесненията за целите, с които те могат да бъдат използвани. Експерти по сигурността изразиха притеснения, че дроновете могат да бъдат използвани и за терористични атаки. Такъв тип инциденти с безпилотните летателни апарати бяха регистрирани в Турция, Италия, Великобритания, Франция и Германия. Други случаи отбелязват и злоупотреби с личното пространство на индивидуални лица.

      - Какво пречи на някой да закупи дрон и да го пусне в двора на някоя къща да наблюдава къде са входовете?
      Проф. Димо Зафиров, "Институт за космически изследвания и технологии", БАН: "Това е един от най-често задаваните въпроси, когато се говори за нормативна рамка, това е вече за защита на личното пространство на хората. Има много проблеми. Да, аз имам собственост, но въздушното пространство над нея не е моя собственост."

      Именно заради подобни случаи, от "Института за космически изследвания и технологии" към БАН работят за изготвянето на законни регулации за дроновете.

      Проф. Димо Зафиров, "Институт за космически изследвания и технологии", БАН: "В нашия "Институт за космически изследвания", ние общо взето много активно работим по тези въпроси и се надяваме, че наистина може пролетта да имаме някакъв прототип на едни такива нормативни документи, които вече да бъдат подложени на обсъждане и от там нататък да се тръгне към тяхното приемане."

      Регулациите на безпилотните летателни апарати ще бъдат разделени на три категории. Клас свободен, клас специфичен и клас сертифициран. Първите два класа включват апарати до 25 кг., а сертифицираните са до 150 кг. Клас свободен се дели на две подкатегории. В едната дронове до 250 гр., които се движат в зоната на видимост, няма да имат нужда от регистрация. В другата, дроновете, които се използват за свободно летене, но са извън зоната на видимост, ще трябва да бъдат регистрирани.

      Проф. Димо Зафиров, "Институт за космически изследвания и технологии", БАН: "Идеята е следната, когато някой си купи дрон, също може и да е без заплащане, да може в един регистър да се впише , да му се даде номер, и когато някъде стане някаква ситуация, да се знае на кого е този безпилотен летателен апарат, от кой е купен, експлоатиран и т.н., защото в противен случай не можете и да го застраховате. Застрахователите казват - това е все едно кола без номер. "

      Специфичната категория предвижда, че дронът може да лети извън зоната на видимостта, което изисква разрешение от оторизираните власти за това. При сертифицираната група засега е известно, че дроновете ще трябва да преминат през същите степени на сертификация, през които минават всички останали летателни апарати.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?