ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какво ще се промени за българите след Брекзит?

5373
Чете се за: 01:32 мин.
У нас

Ще се появят ли опашки от пътници по британските летища, ще поскъпнат ли автобусните билети до острова, ще се повишат ли цените на товарните превози и ще скочат ли студентските такси в Обединеното кралство?

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Добрата новина е, че докато тече преходен период, по време на който трябва да бъдат договорени съдържанието и параметрите на бъдещите отношения с Лондон, правилата за пътуване, влизане и излизане в Обединеното кралство, пребиваването, търговията, работата и обучението остават същите. Въпреки това от Външно министерство съветват сънародниците ни да се снабдят с международен паспорт с биометрични данни, ако планират пътуване до Обединеното кралство след 1 януари 2021 г., тъй като тогава правилата може да бъдат променени.

Срокът за подаване на документи за Статут на уседналост във Великобритания е до 30 юни следващата година. Българските превозвачите пък се притесняват, че след изтичане на гратисния период ще спре свободното движение на стоки през Ламанша. Няма яснота и около студентското кредитиране след 1-ви януари.

Все пак споразумението между Брюксел и Лондон предвижда преходният период да бъде удължен с до две години, ако не се постигнат изгодни споразумения в следващите 11 месеца.

Авиодиспечерите са хората, които работят 24 часа в денонощие, 365 дни в годината.

Георги Пеев - директор на РВД: Има достатъчно отговорни институции от двете страни, които да седнат на масата. Аз предполагам, че Обединеното кралство ще остане в инициативата "Единно европейско небе".

И докато във въздухоплаването са оптимисти, то българските товарни превозвачи се опасяват, че след 1-ви януари 2021-ва година ще бъдат въведен митнически режим и квоти през Ламанша.

Йордан Арабаджиев - Съюз на международните превозвачи: Това ще бъде много сериозен удар върху българските превозвачи, защото ние имаме сериозен дял в превозите с Обединеното кралство и въвеждайки разрешителни режими, граничен контрол, това при всички положения ще накара българските превозвачи да не бъдат конкурентоспособни на европейския пазар.

На другия полюс са автобусните превозвачи, които казват, че няма да увеличат билетите.

Според туристическия бранш ще запазим обема на пътувания - около 480 000 годишно и дори очакват ръст на почиващите у нас британци.

Румен Драганов - Институт за анализи и оценки в туризма: България е много атрактивна на английския пазар, тогава, когато английската икономика страда. Англия скоро време няма да бъде икономически много силна страна. Те ще продължат да търсят ниско бюджетни туристически дестинации. И тук е България.

Какво обаче ще се случи с обучението във Великобритания от 2021-ва нататък, дали ще скочат таксите, ще останат ли заемите за обучение? Неяснотите са много,

Според еврокомисар Мария Габриел, в сферата на сегашните европейски програми, правата на студентите ни във Великобритания са запазени.

Мария Габриел - еврокомисар: От утре обаче ни предстоят интензивни проговори за това какви ще са новите условия. Това, което ние с екипа ми сме решени, е да отстояваме правата на българските студенти, на европейските студенти.

В момента на Острова учат над 6000 български студенти.

Свързани статии:

МВнР дава отговор на най-честите въпроси за българите след Брекзит
МВнР дава отговор на най-честите въпроси за българите след Брекзит
На 31 януари 2020 г. в 23 ч. (1 ч. на 1 февруари, българско време)...
Чете се за: 01:21 мин.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?