ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какво знаят децата в Етрополе за "Забравената история на Стилияна Параскевова"?

Чете се за: 01:02 мин.
У нас

Само преди две години, Българска национална телевизия разказа "Забравената история на Стилияна Параскевова" - момичето, което само на 14 години ушива в Браила флаг. След Освобождението на България той се използва за първообраз на българското знаме. Сега тази история вече се разказва в училище. Какво знаят децата за Стилияна Параскевова в родния град на нейния съпруг - революционерът Илия Вълчев и какво още има да научим за Стилияна...

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      (деца и техния учител влизат в историческия музей в Етрополе)

      - Хайде сега да попитаме - кой е националният символ на всяка една страна?

      - Герба и знамето

      - А нашето знаме - знаете ли от кой е ушито?

      - Стиляна Параскевова.

      - Точно така.

      - Но е внесено от Илия Вълчев.

      - Точно така, но е внесено от Илия Вълчев, но какъв е Илия Вълчев?

      - Етрополец.

      - Точно така. А какво знаем за него, за Илия Вълчев - съпруг на Стилияна Параскевова. Тази, която е ушила първообраза на българското знаме - бяло, зелено, червено.

      То бива прието като национален символ на 16 април 1879 година с приемането на Конституцията на нашата страна, новоучреденото вече в Европа - Княжество България.

      Марин Кубетски, учител по история: През ноември 1876 г. се събира отбрано българско общество в Браила и решават да бъде направено знаме за предстоящата руско-турска освободителна война. Проектът за знамето е връчено на Иван Параскевов, който от своя страна го връчва ушиването на Стилияна Параскевова.
      проф. Пламен Митев, историк: Стилияна Параскевова е само на 14 години и тя се справя по един удивително добър начин изработвайки това знаме, което наистина заслужава нашето признание и до ден днешен. Нейният баща е един много заслужил българин, който е позабравен от днешната ни историография незаслужено, защото той има много големи приноси за българщината в Браила. А и след освобождението той се установява в София премествайки цялото си семейство и продължава да бъде такъв истински любородец помагайки на всички онези благородни каузи, които си заслужават в името на България, в името на тази свобода, за която той е мечтал и се е борил.
      Марин Кубетски, учител по история: Когато попитали Стилияна - защо бялото е отгоре? Стилияна казала, защото бяло и България започват с буквичката Б.
      - Бялото е за свободата, зеленото е знамето на хайдутите, червеното за кръвта на героите.
      проф. Пламен Митев, историк: Трицветието в този вариант, в който ние го познаваме - бяло, зелено и червено е отразено в знамето предназначено за знамето на старозагорското възстание, изработено през лятото на 1875 г. и останало известно като старозагорското знаме. Така че когато говорим за трицветието във варианта, в който ние използваме сега, очевидно първообраза е старозагорското знаме, но трудно можем да приемем, че старозагорското знаме е било използвано като основание депутатите в учредителното ни събрание когато те са изработвали Търновската конституция, тъкмо браилското знаме е моделът, по който се налага това трицветие. Тука отгоре виждаме, това е Илия Вълчев - човекът женен за Стилияна Параскевова, който е бил също учител, който е бил от богаташко семейство, който е бил също сътрудник на Васил Левски. Той е смятал, че със собствени сили може България да бъде свободна. Това знаме не влиза в сражение, но остава като един знак, като един символ за готовността на българската емиграция да помогне с каквото може за организиране на българското опълчение.

      (учител с учениците си)

      - Бил ли си на футболни мачове?

      - Когато победи български отбор - какво издигаме?

      - Знамето на България.

      - Когато във всеки един спорт победи България, какво издигаме?

      - Знамето.

      - Всички ставаме на крака, когато знамето се издига, защото това е най-главния символ на една държава.Без знаме ние сме нищо и едно нещо да кажем, българско знаме няма пленено на нито един фронт.

      - 1932 г. тя отправя молба да може да види отново знамето, което е ушила преди толкова години, от царския дворец получава разрешение и тя наистина се докосва отново до това знаме, нейните наследници разказват, че тя се е разплакала когато вижда отново това знаме.

      Свързани статии:

      Награда за БНТ за кампанията Забравената история на Стилияна
      Награда за БНТ за кампанията "Забравената история на Стилияна"
      Нашите колеги Надя Обретенова, Благой Цицелков и Силвия Симова...
      Чете се за: 00:46 мин.
      Как Забравената история на Стилияна влезе в българското училище
      Как "Забравената история на Стилияна" влезе в българското училище
      В Деня на независимостта на България репортерът на "Денят започва"...
      Български училища зад граница получиха Забравената история на Стилияна
      Български училища зад граница получиха "Забравената история на Стилияна"
      Българската национална телевизия и Министерството на образованието...
      Чете се за: 00:12 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?