Минутите след поредното убийство на чернокож от полицай в САЩ бяха предавани пряко във Фейсбук - това повдигна много въпроси за услугата, предоставяна от социалната мрежа и за етичните принципи при използването й. Основателят й - Марк Цукърбърг, защити приложението и заяви, че то е необходимо, за да има по-отворен и свързан свят.
Даймънд Рейнолдс - приятелката на убития от полицаи Филандо Кастил, вече е известна. И не защото е половинка на загиналия, а защото е заснела и предала на живо минутите след убийството във Фейсбук. Цялото видео, което е дълго малко повече от 9 минути, предизвика широк отзвук. Часове след като беше качено то е гледано над 4 милион и половина милиона пъти.
Реално Даймънд е уловила последните мигове на Кастил. За мнозина реакцията й е изумителна. В момент на върхово напрежение, страх и смърт на любим човек, тя с почти равен тон обяснява какво се случва. При това в присъствието на 4 годишната ѝ дъщеря.
Експерти обясняват, че това е една от възможните реакции в подобни гранични ситуации и се приема като начин за оцеляване. Жената не изключва камерата дори когато оставя телефона си, за да бъде арестувана. По думите й тя иска справедливост за смъртта на Филандо. Даймънд обаче, допълва, че съвсем целенасочено е предавала по социалната мрежа, а желанието е било хората "да научат истината".
Видеото предизвика разнопосочни коментари - за едни това е недопустимо, за други - това е целта на новите технологии и приложения. В дебата, макар и косвено се включи основателят на Фейсбук - Марк Зукърбърг. Освен, че изказва съболезнования към семейството на Филандо, и на всички, засегнати от подобно насилие, той защитава, приложението.
Образите, които видяхме тази седмица, са жестоки и сърцераздирателни, и осветляват страха на милиони членове на нашата общност, в който те живеят всеки ден. И докато се надявам никога повече да не видим видео като Даймънд, то ни напомня защо е толкова важно да сме заедно и да построим един по-отворен и свързан свят, и колко далеч още имаме да стигнем!
Факт е, че дали едно нещо да се предава на живо или не е въпрос на личен избор на потребителя. Понякога става дума за рожден ден на дете, предложение за брак, бенефис на любим футболист. Вече няколко пъти видяхме и реакции след тежки атентати. Морално или не - предаването на живо е факт, и вероятно ще се случва все по-често.
Открити обаче остават въпросите за силата на социалната мрежа, за критичното осмисляне на видеозаписа и за разчитането на послания. Не е ясно и и до колко платформата, дала възможност за подобни публикации носи отговорност за съдържанието.