Националната астрономическа обсерватория в Рожен организира Ден на отворените врати на 4 юни - от 10.00 до 17.00 часа, съобщи пресцентърът на БАН.
Посетителите ще имат възможността безплатно да разгледат най-големия астрономически комплекс в Югоизточна Европа и "флагмана" на българската астрономия - двуметровия телескоп.
Дежурните астрономи ще разкажат по какви научни задачи се работи в астрономическата обсерватория в Рожен и какви са последните достижения на българската астрономия.
Денят на отворените врати се организира на Петдесетница, когато е и празникът на параклиса "Св. Троица", намиращ се до входа на наблюдателната кула на двуметровия телескоп. Параклисът е построен в местността през 1935 г., години преди строежа на обсерваторията, и всяка години посреща гости на Петдесетница.
През последната година около 20 000 посетители са посетили Националната астрономическа обсерватория в Рожен.
Прачовекът е проговорил най-късно преди 135 000 години, сочи ново геномно проучване
След 9 дни 1 час и 32 минути в Космоса - мисията "Артемис II" завърши успешно
От ЦИК обясняват за дефектните бюлетини и за смяната на членове на СИК-ове
Преди вота в неделя: Членове на СИК-ове в Бургас напускат в последния момент
Ден преди вота: Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград с най-много сменени членове на СИК-ове