Нивото на безработицата у нас за първите шест месеца на годината пада с близо 2 на сто в сравнение със същия период на миналата година - сочат данни на Агенцията по заетостта. В същото време има 50 хиляди свободни работни места, за които бизнесът не намира хора. Дали ситуацията ще се промени, когато сезонните работници отново останат без работа и защо не достигат кадри на трудовия пазар: отговорът потърси Зоя Велинова.
По данни на Агенцията по безопасността през юли у нас е отчетено равнище на безработица от 6.7%, което е най-ниското за последните 8 години.
Най-ниска е безработицата в София - 2.2%. Съвсем различна е картината, обаче в Северна България. В Северозападните части - Видин, Монтана хората без работа са над 10 на сто.
Проверихме в бюрата по труда в столицата колко са свободните работни места в момента и какво е търсенето. В бюрото по труда "Възраждане" за последните месеци са се регистрирали 4500 безработни, а свободните работни места са близо 1500. Хората без работа могат да кандидатстват и в други бюра до 50 км от населеното място, така че имат много възможности.
Юлияна Стефанова - Бюро по труда "Възраждане" към Агенция по заетостта: Безработните лица имат по-голям избор и те предпочитат няколко месеца да се огледат и ослушат и едва тогава да вземат решение. Сега не е както по време на кризата, когато за едно свободно работно място кандидатстваха по 40-50 души. Сега стана така, че служителите избират своите работодатели.
Красимир Трифонов доскоро е работел в телекомуникациите, но е съкратен и сега търси нещо подобно.
Красимир Трифонов - безработен: Предполагам, че няма да е много лесно, но не го смятам за невъзможно. Надявам се, но първо ще си почина 2 седмици... - А защо се наложи това съкращение? - Ами обща тенденция за съкращаване на разходите.
Защо стана така, че работа у нас има, а желаещите не са толкова много и в крайна сметка бизнесът се задъхва от недостиг на кадри?
Павел Павлов от 20 години е хлебопроизводител и има нужда поне от още 2,3 работници за месене и продажба на хляб.
Павел Павлов, хлебопроизводител, гр. София: От 1 година ги търся тези хора и не мога да ги намеря... в общи линии е кошмарно. Хората нямат желание да си вършат работата. Идват на работа с нежелание. Опитват се да кръшкат... да си тръгват поне с час по-рано, а искат голямо заплащане. Искат заплащане, на което техните възможности не отговарят. Вече спирам да търся работници. Ще свием нещата, ще работим само тези, които имаме желание. Честно казано - дойде ми до гуша.
Подобна е ситуацията и в предприятието за сладкарски и пандишпанови изделия в гр. Самоков, където през последните 3 години има огромен недостиг на кадри както високо, така и ниско квалифицирани.
Атанас Минев - мениджър производство в предприятие за сладкарски изделия, гр. Самоков: Всякакви длъжности търсим. Става въпрос между 30 и 50 човека, от общо 100 души персонал. Затова е трудно се справяме и правим всичко възможно да ги задържим.
БНТ: Кой е начинът да си осигурите тези кадри? - Проблемът не е само в заплащането, а и в образованието. Ето при нас, тъй като производството е специфично - само 1 университет в България предлага технолози, които да се развиват в нашата сфера.
Според специалисти от Института по пазарна икономика пътят на развитие и наемане на достатъчно работници е повишаване на заплатите. От бизнеса обаче веднага контрират, че трудно намират обучени и високо специализирани кадри, които да заслужават такова високо заплащане.
И от Асоциацията на индустриалния капитал предлагат решение на проблема с недостига на кадри. Настояват да се облекчи процедурата за наемане на чужденци и да се привлекат хора от Македония, Украйна, Беларус и Молдова.
И на финала за интересна инициатива на бюрата по труда в столицата, която дава добри резултати, тъй като среща лице в лице безработни и работодатели.
2,3 пъти седмично всяко бюро организира дни на работодателя, като предварително е направило подбор на безработни и в същия ден им се провежда интервю на място за работа. Това посредничество на бюрата по труда се оказва доста ефективно.