ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
НА ЖИВО: България – Испания, 0:3
Чете се за: 02:02 мин.
Четирима са задържани за побоя над директора на полицията...
Чете се за: 04:37 мин.
Модната легенда Джорджо Армани почина на 91 години
Чете се за: 01:45 мин.

ЗАПАЗЕНИ

​Недоволство и тревога в Южна Корея заради Закона срещу корупцията

Чете се за: 00:45 мин.
По света

Недоволство и тревога в Южна Корея заради закона срещу корупцията, който влиза в сила през септември. От сега ресторантьори, фермери и търговци се притесняват, че оборотът им ще замре, когато в държавния сектор лимитът какво може да се приема като подаръци, обяди и вечери, рязко спадне. Традиционните, но спорни практики на бизнеса засягат държавни чиновници, учители, журналисти.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

От септември държавните служители ще бъдат глобявани, ако приемат почерпки над 27 долара и подаръци над 45 долара. А за приемане на подкуп наказанието ще е освен глоба и затвор до три години. Целта на новото законодателство е да се пребори с практиката на щедри обяди, вечери и дарове, която е на ръба между любезност и корупция.

Пак Гън-хе президент на Южна Корея: Когато прозрачността и справедливостта в обществото ни се подобрят, ще се повиши и ефективността на икономиката.

Според икономисти обаче законът може да зачеркне десет милиарда долара приходи. Ресторанти и търговци вземат мерки. Наред с обичайните подаръци като висококачествено говеждо, по щандовете вече се появяват по-евтини варианти с ябълки и гъби.

Чо Хун мениджър в универсален магазин: Очаква се търсенето на по-евтините комплекти да скочи, затова увеличаваме дела им с 15 на сто.
Ли Юн, животновъд: Заради лимитите продажбите на опаковките говеждо, които струват между 225 и 270 долара ще спаднат. Това ще скмъкне цените и ще ощети фермерите.

В най-голямата верига рибни ресторанти прекрояват листата.

Уан - джей мениджър в ресторантска верига: Разработихме меню под 27 долара, за да можем да оцелеем.

Защитниците на закона успокояват, че краткосрочните негативи за потреблението ще бъдат надминати от дългосрочните ползи, включително за доверието към публичните институции. Социологическо проучване миналата година показа, че близо 60 на сто от южнокорейците смятат страната си за корумпирана.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?