Българите свързват Първата световна война с поражение и национална катастрофа. Няма нейни съвременници, затова в наши дни тя остава забравена. Пловдивският исторически музей ни връща 104 години назад в традиционната си изложба за днешния празник.
This is a modal window.
Изложбата "Непознатата война" е истинското лице на народа, облечен в униформа. Събията отпреди 100 години са актуални и днес, затова историците акцентират на стотиците лични истории отвъд героизма. Показана е голяма колекция от фронтови дневници и кореспонденция. А тази картичка е изпратена от войник, който е осъден на 15 години затвор, защото е напуснал позицията си.
Д-р Видин Сукарев – Регионален исторически музей – Пловдив: "Той с чувство за хумор обяснява на баща си как е избягал, защото срещу такова нещо не се стои и на тяхната позиция е било подобно положението и срещу тях е имало не по-малко или повече насочени оръдия."
Друг войник изпраща снимка от фронта на бойните действия, който се намира зад окопите.
Д-р Видин Сукарев – Регионален исторически музей – Пловдив: "Където засилват нещастните и щастливи покойници. Добра картинка на човешкият живот днес, защото наистина тази война променя човешкия живот."
По време на Първата световна война България преживява и демеграфски и стопански шок. 20% от наслението на страната е на фронта, което е най-високият процент от всички воюващи страни.
Д-р Видин Сукарев – Регионален исторически музей - Пловдив: "Това са все хора в най-трудоспособната възраст. Това неминуемо се отразява и на икономиката и има сериозен недостиг на снабдяване с хранителни продукти, женски бунтове, гладни бунтове."
Оригинални исторически свидетелства говорят за участието напловдивските полкове. Има данни за 750 убити пловдивчани и дълги списъци с безследно изчезнали. По това време градоначалник на Пловдив е Деньо Манев, печално известен заради корупция и злоупотреби.