Необходими са спешни нормативни промени за здравното обслужване на децата мигранти у нас. Причината е, че голяма част от тях са с неясен правен статут, което затруднява лечението им.
От 62 деца, които са били настанени за година в приюта на Българския червен кръст в Русе, 30 са мигранти от Сирия, Афганистан и Ирак. Родителите им са отказали да получат бежански статут, защото не смятат да останат в България. Така на практика децата им не могат да се възползват от нашето здравно осигуряване, а повечето са с неизяснен имунизационен статус и в постоянен контакт с останалите деца, настанени в приюта.
„Дете с ДЦП. Майката го лекува с лекарства от Ирак, които свършват на третия ден. Кой ще назначи лечение, ходим по ръба на бръснача. Когато не искаш статут, но си задържан на българска територия, ти си в едно такова пространство, в което, каквото и да направиш за тях, то все ще е грешно, защото е нормативно неуредено”, обяснява д-р Руденко Йорданов, председател на Областния съвет на БЧК - Русе.
От Областния съвет на Българския червен кръст в Русе настояват до края на годината този проблем да бъде нормативно уреден, в противен случай ще се задълбочи.