Ниско потребление на ток в новогодишната нощ, отчетоха от Енергийния системен оператор заради високите температури.
В Централното диспечерско управление операторите следят 24 часа в денонощието производствените мощности на електроенергията и потреблението. Тяхната задача е да балансират електроенергийната система.
Най-високото потребление в новогодишната нощ е в 19.00 ч - 6314 мегавата. Минимумът в системата е бил в 6 ч сутринта на 1.01 - 3 770 мегавата.
;От ЕСО са готови да посрещнат екстремно потребление при рязко падане на термометрите с включване на резервни електроцентрали.
Ангелин Цачев, изп. директор на ЕСО: В този период на годината разчитаме на 750 мегавата мощности от производители. Имаме подписани договори за аварийна помощ с Румъния, Сърбия, Гърция, така че сме направили всичко възможно, за да гарантираме сигурността на доставката на българските потребители.
ЕСО отговаря за над 15 000. км. мрежа и 300 подстанции.
Три от 5 проекта от общ европейски интерес ще изгради тази година ЕСО като за целта са заделени 200 млн. лв.
През тази година ще стартира изграждането на междусистемния далекопровод от подстанция "Марица-Изток" до подстанция "Нея Санта" на територията на Гърция.
Планира се да бъдат изградени свързващите електропроводи между подстанциите Варна, Бургас, "Марица Изток" и Пловдив.