Десетки трупи от цялата страна се включват в „Нощ на театрите 2015”, като част от инициативата „Европейска нощ на театъра”. Тази вечер, повече от всеки друг път, публиката се доближава до своите любимци на сцената. Защото една от основните идеи на Нощта...
Десетки трупи от цялата страна се включват в „Нощ на театрите 2015”, като част от инициативата „Европейска нощ на театъра”. Тази вечер, повече от всеки друг път, публиката се доближава до своите любимци на сцената. Защото една от основните идеи на Нощта е актори и зрители заедно да влязат в света на Мелпомена. У нас инициативата започва преди пет години от Пловдив.
Посланието на „Нощта на театрите” тази година е „Актьорът трябва да гори на сцената, но сцената не трябва да гори”. В драматичния театър в Пловдив тези думи звучат още по – силно сега, когато ремонтът на изгорялата сцена най – сетне започна. И зрители, и актьори са в очакване трупата скоро да се върне в своя дом. Но въпреки всички трудности, през които театърът минава през последните две години, той дава едни от най – силните показатели в страната. В този момент на Камерна сцена се играе спектакълът „Пет жени в еднакви рокли”, представление има и в Кукления театър. Но проявите, по повод „Нощта на театъра“, започнаха много по – рано.
В „Нощта на театрите" градовете се превръщат в сцени. Тази магия прави възможна появата дори на Куфарче на театъра... в мола. От тук всеки може да си купи билет за непознати изживявания в света на Мелпомена. Местата за спектакъла, който трупата в Пловдив предложи на своите зрители в най – вълшебната театрална нощ, свършиха за минути.
Кръстю Кръстев – директор на Драматичен театър - Пловдив: „Това е най – радващото в този момент, да се надяваме, че следващата година ще бъдем в голямата си зала и тогава ще има повече билети. Надявам се, че поне до май месец ще имаме това пространство, което толкова време го жадуваме, т.е. сцената и залата да са обновени.”
За трета поредна година куклените актьори в Пловдив също се включиха в „Нощта на театрите”. Но още преди завесата да се вдигне куклите оживяха в ръцете на най – малките зрители. С помощта на копчета и мъниста, цветни бои, малко лепило и много фантазия.
Петър Гюлев, 11 клас – Национална гимназия за сценични и екранни изкуства: „То има много свобода с всичко това, всичко зависи от самите деца, с тоя свят на куклите има безкрай възможности, има много приказки”.
Всеки сам пише своята приказка, убедени са актьорите. Защото театърът е компас, който води към неизследвани територии. Той е едновременно завръщане вкъщи и бягство в далечни страни.
След края на спектакъла зрителите ще могат да видят и филма на Пенка Калинкова и колегата ни Владислав Севов "Първият театър". Именно Драматичният театър в Пловдив е първият професионален театър у нас. Историята му е разказана в лентата, която ще се завърти точно в 21.30 часа. Прожекцията е с вход свободен.
„Блясъкът на Перперикон“ представя над 200 артефакта, сред които кръст с мощи на неизвестен светец
Яйца полетяха към Общинския съвет в Несебър: Жители на протест срещу скок на данък "сгради"
Нова измама в интернет: Несъществуващ монах в Бачковския манастир лекувал с билки диабет
Депутатите от бюджетната комисия приеха удължителния закон на първо четене (ОБЗОР)