За първи път в своята история Институтът по земеделие в Кюстендил няма реколта от ябълки. По думите на директора на структурата очакваните за тази година над 300 тона плодове са унищожени. Причината е измръзване на дръвчетата през пролетта.
Ниските минусови температури през януари все още на са били засегнали всички дръвчета. Експертите от института се надявали през пролетта когато се развиват фиданките да има добри метереологични условия. За съжаление обаче през април температурите паднаха до -5 градуса, а това се оказало пагубно за всички сортове ябълкови дръвчета, а и не само
Проф. д-р Димитър Домозетов – директор на Институт по земеделие - Кюстендил: Това вече нанесе сериозни щети, защото ябълките бяха прецъфтяли вече, бяха във фаза малко плодче и тогава всичко опада. Не сме набрали две шепи ябълки.
Част от черешовите насаждения също са пострадали от измръзване.Там добивите са наполовина или 100 тона по-малко са набраните череши тази година. Лошите метерологични условия обаче са дали възможност на експертите да установят, кои сортове череши могат да издържат на големите студове.Такъв е примерът с кюстендилския сорт.
Проф. д-р Димитър Домозетов – директор на Институт по земеделие – Кюстендил: Драганова жълта. Местните сортове се проявиха и при ябълката и при черешата много по-добре от вносните.Това значи, че и адаптацията, която са добили с годините и вековете, се отразява в такива екстремни условия.
Заради 100 % -вата загуба на реколта от ябълки, Институтът ще бъде компенсиран със по 200 лв. на декар от програмата на Държавен фонд "Земеделие". Помощ ще получат и 40 земеделски производители от региона, чиито овошки също са пострадали от измръзване.