В Пловдив се изгражда мрежа от предприятия, които да осигурят практическото обучението на младежи от професионалните училища и университетите. По този начин местната власт ще се опита да се справи с липсата на кадри за индустрията. Освен това Пловдив ще разчита и на нови научни разработки и иновации, които да се приложат в промишлеността.
Целта е иновациите да навлязат все повече в производството. Работодателите обаче очакват и подготвени кадри.
Инж. Пламен Панчев – управител на „Тракия икономическа зона”: "Започва да се чувства все по-голямата нужа от инженери, както и от средни специалисти в областта на мехатрониката, тъй като голяма част предприятията са в тази област."
Акад. Стефан Воденичаров – председател на Българска академия на науките: "Проблемът, ако говорим за машинните инженери, е, че те могат да конструират, но те правят неща, които не знаят как се изработват, значи не ги конструират качествено."
В същото време след трето класиране в Пловдив почти няма интерес към паралелкaта с подобно дуално обучение в професионалните гимназии. Местната власт продължава да настоява учещите да имат повече практика.
Стефан Стоянов – заместник-кмет на Община Пловдив: "Това в момента се опитваме да направим и с част от професионалните гимназии в Пловдив и в региона – да им помогнем да направят партньорски отношения с повече компании и максимално практично да ориентират своето образование."
Междувременно през септември Пловдив ще кандидатства за 70 милиона лева за създаването на Център за върхови постижения по оперативна програма.