Хотел или арт пространство, общинска или частна собственост? Каква да бъде съдбата на разрушения тютюнев склад в Пловдив обсъдиха експерти на дебат. С него започва възстановяването на паметника на културата. В дискусията участваха архитекти, историци и творци от различни сфери на изкуството.
This is a modal window.
Според организаторите на дебата от обществения съвет за култура и културно наследство, бъдещето на сградата трябва да разказва историята около нейното скандално разрушаване.
Арх. Петкана Бакалска: "В момента са представени две основни тези. Едната е от страна на собствениците. Това, което те предлагат, е често срещано и използвано. Но истината е, че то вече не е актуално. Не може историческата памет да се вкарва в нова фасада".
По време на дискусията се чуха опасения, че при промяна на политическата ситуация в страната много лесно и бъдещето на сградата може да тръгне в друга посока. Според друга част от експертите промените по фасадата не бива да са контрастни със заобикалящата среда, защото така ще се наруши целият облик на архитектурния комплекс.
Арх. Величко Куртев: "Нещата с непреходна стойност остават и е по добре да не си правим свободни интерпретации.
Виолета Раева - реставратор: "Няма проблем да е хотел и смятам, че ако я бяха запазили щяха много да печелят. Жалко е че не са го оценили".
Обсъжданията по темата ще продължат. Община Пловдив има интерес от бързо разрешаване на казуса, защото концепцията за тютюневия град е част от апликационната форма, с която Пловдив спечели Европейска столица на културата през 2019 г.