Първите шест часа са от решаващо значение за всеки пациент претърпял мозъчен инсулт. Правилното диагностициране, бързото транспортиране до оборудвана клиника и опитни специалисти - спасяват живот. Затова варненската университетска болница “Света Марина” започва обучение на лекари от Североизточна България как да се реагира при възникнал исхемичен инсулт и кое е най-правилното последващо лечение.
Статистиката показва,че инсултите у нас са на първо място по смъртност и инвалидизация. Затова Варненската университетска болница започва обучение на съдови специалисти, новролози, неврохихурзи, рентгенолози,военни лекари и спешни медици кое е правилното лечение при инсулт.
проф. Силва Андонова началник на Втора клиника по неврология в УМБАЛ”Св.Марина”-Варна
“Поканиили сме колеги, началници на отделения от Шумен, от Търговище, от Разград, Силистра. С оглед на това да дадем шанс на пациентите да не бъдат инвалиди."
На първо място бързата реакция и обучени мултидисциплинарните лекарски екипи дават шанс на пациентите с мозъчен инсулт.
проф. Явор Енчев –
неврохирург в
УМБАЛ”Св.Марина”-Варна
“Нека те да знаят,че те имат шанс, ако те, техните близки, техните деца, роднини получат инсулт, в рамките на няколко часа този инсулт може да бъде лекуван по възможно най-модерният начин в болница Св. Марина “
проф. Силва Андонова - началник на Втора клиника по неврология в УМБАЛ”Св.Марина”-Варна
"Ако имаме обучени екипи и бързо и своевременно пациента се диагностицира прецени.Той да бъде транспортиран още от центъра за спешна медицинска помощ. Без да се губи време да бъде насочен към нашия високотехнологичен мозъчно-съдов център “
Първата среща-обучение на лекарите от Североизточна България е тази събота. Тогава те ще се запознаят с новите методи, със специализираното оборудване и с екипа водещи невролози и неврохирурзи във Варненската университетска болница.