НОВИНИ

Около 95% от печурките у нас се внасят от Полша

Около 95 на сто от печурките на пазара в България идват от Полша. В страната се доставят по-нисък клас гъби на по-ниска цена. Това се посочва в писмо-становище на Съюза на българските гъбопроизводители, относно отравяния с печурки от Полша.

bnt avatar logo
от БТА
15:01, 16.06.2016
Чете се за: 00:36 мин.
У нас
около печурките нас внасят полша

Ние не знаем с какви препарати се третират гъбите от Полша, но е факт, че техните гъби траят повече от 14 дни, при положение че максималния срок на съхранение на печурката е 5-7 дни. При съхранение от 2 до 4 градуса, срокът се удължава до 10 дни. След този срок гъбата влошава видимите и вкусови качества, но не става токсична, обясняват гъбопроизводителите.

Полските производители използват технологии като озониране и шоково сваляне на температура за съхранение на гъбите. Тези методи убиват бактериите по повърхностния слой на печурката, но бактериите вътре влошават качеството на продукта. Така гъбата изглежда бяла от горе, но всъщност е стара, коментират от съюза.

В България дневно се доставят от 5 до 10 тона печурки от Полша. СГБ постоянно отправя апел към МЗХ за подпомагане на българския гъбопроизводител, за контрол на доставките от Полша, за защита на българския производител и налагане на изисквания за минимални доставки в хранителните вериги на български продукти.

В писмото-становище се посочва още, че видът и причината за отравянето трябва да се докажат с лабораторни и медицински изследвания, а доставката да се проследи от контролните органи по храните. Гъбите-печурки са култивирани и сами по себе си не са отровен продукт.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Кристо Явашев представи най-новия си проект Плаващите кейове
Кристо Явашев представи най-новия си проект "Плаващите кейове"
Кери отиде до Северния полярен кръг, за да види ефекта на климатичните промени
Кери отиде до Северния полярен кръг, за да види ефекта на климатичните промени