НОВИНИ

Педиатри настояват за такса посещение

Педиатри в България са категорични, че е необходимо въвеждането на потребителска такса за преглед на дете. Детските лекари отдавна поставят въпроса, но засега промяна няма. Специалисти смятат, че не е справедливо педиатричните практики у нас да са лишени от потребителска такса. Затова лекарите предлагат сумата, която ще заплаща от родителите, да е символична, а разликата да се доплаща от държавата.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
09:00, 18.03.2017
Чете се за: 01:26 мин.
Още

Педиатри с дългогодишен опит и много пациенти в своята практика от Русе и Варна са категорични, че са ощетени от държавата. Когато отиваме при личния си лекар дължим потребителска такса от 2 лева и 90 стотинки.

д-р Ева Цонкова - педиатър: "Съгласно нашите закони децата са освободени от потребителска такса, независимо дали посещават общопрактикуващия лекар или специалист от извън болнична помощ".

Изключение още правят бременните жени, родилките до 45-тия ден след раждането, хората с увреждания, които имат ТЕЛК-ово решение - 1-ва и 2-ра група. Личните лекари са съгласни някои пациенти да са освободени от такса, но питат кой все пак плаща сметката. Варненски общопрактикуващ лекар смята, че детското здравеопазване трябва да бъде приоритет на държавата. Според нея, обаче това не се случва.

д-р Ваня Александрова - педиатър - Варна: "Това обсъждане тече отдавна според мен. Това е някаква демонстрация на държавата за грижа за децата на наш гръб".

Д-р Ева Цонкова е педиатър и началник на Детско отделение в Университетската болница в Русе. Убедена е, че в сегашната ситуация детският лекар е поставен в неравностойно финансово положение спрямо другия специалист от извън болнична помощ.

д-р Ева Цонкова - педиатър: "Мнението е на колеги, с които съм разговаряла и мое лично, че не би било редно да са изцяло освободени. Същите усилия като умствен ресурс и консумативи се влага и при прегледа на едно дете, така че може би е редно да има макар и малка потребителска такса.
;

Особено при грипна епидемия лекарските кабинети са препълнени.

д-р Ваня Александрова - педиатър - Варна: "Има родители, които злоупотребяват с това, че няма никакво ограничение за идване в кабинета и стават опашки. Идват здрави деца, с леки оплаквания, всеки ден, за да проверят родителите дали детето няма да направи пневмония".

Затова лекарите предлагат сумата, която ще заплаща от родителите, да е символична, а разликата да се доплаща от държавата.

д-р Ева Цонкова - педиатър: "Това мое мнение в никакъв случай не искам да бъде като конфронтация с пациентите. Нашата цел е техните деца да са здрави и да получат адекватна помощ. Тази потребителска такса трябва да се вземе може би по друг начин и от друго финансово перо".

Според педиатрите заболеваемостта на децата нараства заради липсата на спорт, закаляване, на слабата профилактика. Ако тази тенденция продължи, опашките пред детските кабинети ще станат още по-големи. Категорични са, че здравеопазването у нас е насочено към лечение, а не към профилактика и по здравна каса профилактичните прегледи дават твърде малко. Препоръчват да се отделят повече пари от бюджета на НЗОК за тази цел.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Дете сбъдна телевизионната си мечта
Дете сбъдна телевизионната си мечта
Шест художнички от София подредиха изложба в Благоевград
Шест художнички от София подредиха изложба в Благоевград