Какви са равнищата на доходите в българските домакинства и къде се коренят основните причини в голямата "социална ножица" у нас - темата в "Още от деня" коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ.
This is a modal window.
По думите му, доходите на българите растат, само че върху една много ниска база и така увеличението не може да бъде усетено. Междувременно, цените на ток, парно, вода се вдигат, инфлацията се ускорява и хората усещат едно по-малко увеличение, обясни още Димитров.
Още през 2014 г. ние от КНСБ предложихме 100 лв отгоре над заплатите, но тази сума вече не стига. Трябва да се иска поне 15% увеличение на заплатите, аргументира се президентът на КНСБ.
Той коментира и протеста на медицинските сестри у нас с искане за по-високо възнаграждения и подобравяне условията на труд.
Пламен Димитров, президент на КНСБ: Има сестри, които в момента получават по 600-700 лв, но има и такива, които получават по 1200 лв, за тежък труд обаче, не забравяйте.;
Президентът на КНСБ изрази мнението си за предложението на френския президент Макрон за въвеждане на единна минимална работна заплата в ЕС.
Пламен Димитров, президент на КНСБ: Това е една стара идея - за минимална работна заплата, съобразена с всяка страна, при това колективно договорено. Не става въпрос за единна заплата в ЕС. Трябва да сме много внимателни обаче, когато Макрон говори социално - видяхме какво стана с българските превозвачи.
И още - защо е важно България да влезе в еврозоната и има ли социални рискове от това, вижте целия разговор във видеото!