НОВИНИ

Правителството прие бюджетите на държавата, ДОО и на НЗОК за 2020 г.

Правителството одобри бюджетната рамка за следващата година. Тя предвижда повече пари за заплати в бюджетния сектор и за учителите. Повишение има и на парите, които ще бъдат отделени за социални плащания и за здравеопазване. Почти с половин милиард се увеличава бюджетът, отделен за здраве, повече от половината от тези пари са насочени към Здравната каса.

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
17:47, 31.10.2019
Чете се за: 02:33 мин.
У нас

Новият бюджет отново предвижда растеж на икономиката през следващата година, както и строго дефинирана политика за увеличение на доходите в почти всички сфери на публичния сектор. Основните приоритети остават образованието, здравеопазването и отбраната. Увеличава се и добавената стойност в икономиката.

До края на следващата година брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне до 127 млрд. лева, показват разчетите на финансовото министерство.

Бойко Борисов: В момента сме на близо на 119 млрд. лева, до края на мандата ще стигнем до 130 млрд. Това е най-добрия показател как се развива държавата, миналата година ви казах, че е в добра кондиция, сега е в още по-добра.

За следващата година правителството се очаква да събере с 3 млрд. повече приходи. По думите на премиера това показва успешната битка на властта с корупцията и контрабандата, което позволява да бъдат и харчени повече средства.

Бойко Борисов: Навсякъде, във всички сектори са отделени повече пари. В момента ние сме 3-ти в ЕС по нисък външен дълг. По времето, което управляваме, тези три години, външният дълг намаля с 31%, това показва отговорността към следващите поколения и че харчим толкова, колкото изкарваме.

В бюджетната сфера заплатите ще бъдат увеличени с 10%, а учителските със 17 на сто. Минималният осигурителен минимум се увеличава заедно с минималната работна заплата на 610 лева.

Красимир Вълчев, министър на образованието: Разходите за образование растат с 610 млн. лева, част от този ръст е в резултат на очакванията за увеличен обем на усвоените средства от ЕС. Следващата година ще бъде такава - 90 млн. Имаме 20 млн. за оборудване на кабинети, които ще бъдат обвързани и с иновациите.

Според министъра ключова цел на повереното му министерство е да бъде направено така, че най-добрите ученици да стават учители. Включително ще се отпускат и допълнителни стипендии. Ведомството обмисля стипендии и за специалности, в които основно има недостиг на кадри.

Бойко Борисов: Безработицата отива на рекордните 4%. На практика само онази, на които не им се работи, те не работят.

Приетият днес бюджет беше внесен в народното събрание, където предстои неговото разглеждане.

Какво представлява бюджетът. Приходите и разходите са равни и възлизат на 46 милиарда и 800 милиона лева.

Повече от половината приходи идват от данъци и най-вече ДДС, една четвърт от социални и здравни вноски.

През 2020 г. ще се запазят основните данъчни ставки. Данъкът върху добавената стойност ще бъде 20%, корпоративния и подоходния данък - 10 на сто.

Социалните плащания също ще останат без промяна - 8% здравна вноска, 25% социална вноска. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващи лица се вдига до 610 лева колкото е минималната работна заплата. Максималният осигурителен доход остава 3000 лева.

След като бъдат събрани приходите, започва преразпределението на разходите. Най-много пари догодина ще отидат за социалните и икономически дейности. Отделената сума за здравеопазване е под 5%, почти толкова е отива за отбрана и сигурност.

За образование парите възлизат на около 4% от бюджета, под 2 на сто са отделени за строителство и опазване на околната среда.

България всяка година отделя и около 1% от бюджета като вноска в бюджета на Европейския съюз. Най-малко пари отиват за култура, спорт и отдих.

Основните предимства на новия бюджет, според анализаторите, са неговите предвидимост и последователност, както и заложената тенденция, растежът да се определя на база вътрешното търсене.

Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика: В условие на забавящ се икономически растеж, няма как да разчитаме на износа, външното търсене намалява, когато то намалява естествено се разчита повече на вътрешното търсене - то има всички предпоставки да се развива така както се е развивало досега.

Плюс е и прозрачността на данните.

Руслан Стефанов, Център за изследване на демокрацията: Стриктната процедура, позволява както на нас анализаторите, така и на журналистите да проследят за какво се харчат средствата, нещо което определя България сред страните с добри практики в Европа.

И следващата година ще се запази данъчната политика, като експертите препоръчват тя да бъде изследвана по-подробно, за да се види кои групи от населението у нас засяга и защо.

С тази политика ние натоварваме много нискодоходните и среднодоходните сегменти от населението.

И докато предвидимостта е плюс, тя има и негативна страна, мислят експертите.

Калоян Стайков: Големият ни минус всъщност е липсата на реформи, които вече не виждаме пета поредна година.
Руслан Стефанов: От 2003 г. дори и от по-рано, бюджетът следва една и съща картинка. Няма въодушевление, няма нови неща, няма нови да го наречем политики, тоест остава, в един много консервативен модел.

Това според експертите е и основната пречка за модернизиране на администрацията, както и за въвеждане на политики на иновации и дигитализация.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Statue of Goddess Cybele found by archaeologists in Bulgaria’s Plovdiv
Statue of Goddess Cybele found by archaeologists in Bulgaria’s Plovdiv
„Ислямска държава“ обяви новия си лидер
„Ислямска държава“ обяви новия си лидер