НОВИНИ

Предлагат Европейският парламент да остане само с една централа

Трябва ли да се премахне второто седалище на европейския парламент в Страсбург, за да се спестят пари? Този дебат вълнува евродепутатите. Европарламентът има сграда и в Брюксел, а друга част от администрацията се намира в Люксембург. Едно от предложенията е вместо парламента в Страсбург, да бъде Европейската агенция по лекарствата - така икономиката на града няма да пострада, Франция, обаче е против.

Десислава Апостолова
от Десислава Апостолова
18:32, 07.07.2017
Чете се за: 01:04 мин.
По света
предлагат европейският парламент остане една централа

Сградата в Брюксел е работно място на 751 европейски депутати и стотици техни асистенти. Всеки месец всички те заминават на около 500 км от тук - за Страсбург, където е другото седалище на ЕП. Там те работят само четири дни в месеца. Парламентът има и още една сграда в Люксембург, в която се помещава администрацията.

Месечното преселение на европейски депутати и чиновници струва 114 милиарда евро годишно. След Брекзит депутати от различни политически сили отново повдигнаха въпроса не е ли време това разхищение на пари да спре.

Френските парламентаристи обаче са категорични - Страсбург трябва да остане седалище на парламента. Нищо че се използва само 48 дни в годината.

Жером Лаврийо - евродепутат от Франция: "Страсбург е символ на всички войни, които са вилнели на европейския континент. Този град е бил ту френски, ту германски. Заради това той има голямо символично значение".

Лаврийо не приема довода, че постоянното пътуване между Брюксел и Страсбург е много скъпо.

Жером Лаврийо - евродепутат от Франция: "Всичко е скъпо. Парламентът в България не струва ли пари? Да премахнем тогава българския парламент, за да икономисаме средства".

За да успокоят страстите на френските си колеги, депутатите предлагат алтернатива за Страсбург.

Петер Лиезе - евродепутат от Германия: "Останалите държави членки имаме предложение към Франция, за да може парламентът завинаги да се установи в Брюксел, но икономиката и престижът на Страсбург да не пострадат от това. Преместването на Европейската агенция по лекарствата тук би било важна първа стъпка".

Френският министър по европейските въпроси Натали Луазо обаче обясни, че друг град - Лил, ще кандидатства за агенцията. Сега всички очакват позицията на президента Макрон - дали в духа на новия Европейския съюз, за който пледира, ще се обяви против излишното харчене на европари или все пак ще защити своите сънародници и Страсбург. За да се стигне до промяна на седалището, всички държави членки трябва да гласуват единодушно за промяна в основополагащите договори на Европейския съюз.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Вазовият Сопот
Вазовият Сопот
Цветан Цветанов разговаря със съветника по вътрешна политика на президента
Цветан Цветанов разговаря със съветника по вътрешна политика на президента