Автомобилен симулатор за обучение на млади шофьори бе представен днес от Института за пътна безопасност. Устройството може да подпомогне подготовката на кандидатите при полагане на теоретичен и практически изпит. Събитието е част от инициативата Седмица на пътната безопасност в София.
Симулаторите са с изкуствен интелект, имат гласов асистент и добра визуална картина. Те са съставени от три плазмени монитора, импровизирана шофьорска седалка, волан, скоростен лост и педали.
Богдан Милчев, председател на Управителния съвет на института по Пътна безопасност: Симулаторите дават възможност да подобрим обучението. И мога да дам един пример - има градове, в които магистралата стои на 100-200 км и самите курсисти не могат да бъдат обучавани да карат в реални условия на магистрала. Те, де факто, никога не са били обучавани на магистрала, докато симулаторът е една прекрасна възможност.
Деница Сачева, зам.-министър на образованието: Това, което планираме за следващата година, е да разработим проекти, които са свързани с дигитализацията на професионалното образование. И в рамките на този проект по наука и образование за интелигентен растеж ще бъде дадена възможност да се закупува модерна техника и апаратура, в това число и подобни симулатори, каквито виждаме днес тук.
Симулаторите са насочени най-вече към младите. По статистиката около 17% от пътно-транспортните произшествия у нас са предизвикани от шофьори между 18 и 24 години.
Николай, 18 години: Момчетата и момичетата на нашата възраст са свикнали на компютър, което прави такива неща по-лесни за възприемане.
Симулаторите са широко разпространи в учебните школи в Германия. Използването им довежда до 7% по-голяма успеваемост при взимането на теоретичния изпит и 22% при практическия.