Министър-председателят Бойко Борисов се срещна тази вечер в Брюксел с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Утре премиерът ще разговаря и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Тема на разговорите в Брюксел е новата Многогодишна финансова рамка на ЕС в контекста на предстоящата извънредна среща на върха на 20 февруари.
Фон дер Лайен и Мишел посрещат тази седмица в Брюксел всички европейски държавни и правителствени ръководители. Борисов е обсъдил с председателя на Европейската комисия и Европейския зелен пакт.
Българският премиер подчерта, че страната ни споделя позицията на ЕК, че това е глобален проблем с нарастващо значение, който изисква усилия от всички страни. Според него държавите с висок дял на въглища в енергийния микс като България преходът към климатична неутралност ще изисква значително по-високи инвестиции и активни мерки в социалния сектор.
"Приоритет за България продължава да бъде осигуряването на плавен, социално и икономически-справедлив преход към постигането на климатична неутралност. А тя изисква значителни ресурси и по-амбициозна Многогодишна финансова рамка", посочи Борисов пред Урсула фон дер Лайен.
Премиерът допълни, че за страната ни е важно предстоящите инициативи на Комисията относно законодателството в областта на климата да отчитат националните особености и да се основават на задълбочена оценка на въздействието за отделните държави членки.
Една от темите на разговора беше мониторинга върху съдебната система у нас, който ЕК препоръча да отпадне.
"Благодарни сме на ЕК, че тези наши последователни усилия и техните резултати бяха обективно оценени в последния доклад по МСО за България от октомври 2019 г. Предвид заключенията в последния доклад на ЕК и многократните доказателства от страна на България, държавата ни остава напълно ангажирана с реформите, които са устойчиви и необратими, посочи министър-председателят Бойко Борисов.
В този контекст се очаква ЕК да вземе и формално решение за прекратяване на Механизма за България, посочват от правителствената информационна служба.