ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Премиерът Борисов обеща до 2 седмици по-строг контрол по пътищата

Чете се за: 01:45 мин.
У нас

До 15 дни първите стъпки за борба срещу войната по пътищата ще бъдат факт, заяви премиерът Бойко Борисов, след като в събота спешно събра министрите си за решаване на проблема. Първите промени са в Наредбата за установяване на алкохол и наркотици в кръвта на шофьори, която има доста пропуски и позволява санкциите на Пътната полиция срещу пияни и дрогирани шофьори масово да падат в съда. До седмица промените ще бъдат предложени за обществено обсъждане, допълни главният секретар на МВР Младен Маринов. Законът за движение по пътищата, променян над 70 пъти, ще бъде разделен на три, обясни и транспортният министър Ивайло Московски.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Наредба 30 за алкохола и наркотиците в кръвта, която има много пропуски, ще бъде променена до 15 дни, обяви премиерът.

      Бойко Борисов, министър-председател: "Пише, че кръвните проби трябва да се взимат от лекар. Всички сме били в болници, знаем, че се взимат от сестри, но това е основание след това да падат в съда маса от... и не по вина на съда, изрично казвам, защото така е записано в закона".

      До петък се очаква прокуратурата да даде становище за промените. В списъка с наркотичните вещества не попадат и доста от новите синтетични дроги, които не могат да бъдат установени. Списъкът също ще бъде допълнен.

      Младен Маринов, главен секретар на МВР: "С тази Наредба се надяваме редът за изследване да бъде достатъчно надежден, за да не може при обжалване на съставените актове, те да отпадат в съда".

      Очакват се точно разписани правила по какъв метод, при каква температура и как се изследват кръвните проби на шофьорите, така че да няма абсурдни обжалвания на актовете на Пътна полиция.

      Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Пише, че трябва да се транспортират при температура 4 градуса... - Кръвните проби? - Кръвните проби, а те се транспортират в едни специални хладилни чанти, където температурата е от 4 до 8 градуса. Това също дава основание за отмяна на кръвните проби".

      Според експертите, самите глобени трябва да си плащат по 50-60 лева за кръвните изследвания и да се финансират съвременни лаборатории, където да се правят изследванията. Част от мерките срещу войната по пътищата са и да отпаднат знаците за поставените мобилни камери.

      Бойко Борисов, министър-председател: "Това е абсолютна глупост табела - има камера, и там всички намаляват, нали карате? Намаляват, минават на камерата и газ, е защо трябва да има табела, нали целта е през целия маршрут да карат така".
      Алекси Стратиев, бивш шеф на КАТ: "Премахването на този знак ще накара хората, според мен, а и според всички колеги, да се съобразяват с това, да спазват скоростта, защото няма да знаят кога и къде ще бъдат контролирани".

      Предвижда се с 50% от парите от глоби да бъде съживен фонд "Пътна безопасност".

      Цветан Цветанов, ГЕРБ: "Идеята е на участъци от 100 км. да има по 3-4 камери минимум, за да може да се осредни скоростта и тогава този тарикатлък, който някой смята, че го прави, повярвайте, че това по никакъв начин не лъжеш контролния орган, а лъжеш самия себе си.

      По-строги наказания за нарушителите, разделяне на три на Закона за движение по пътищата и изчистване на дублиращи се функции между КАТ, ДАИ и пътната агенция, предвижда и транспортното министерство.

      Ивайло Московски, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: "Да може на едно превозно средство да му бъде правена пълна проверка при едно спиране, тоест да му могат да му бъдат проверени документи, правоспособност, категория на водача, съответно дали е претоварен автомобила, дали не е, техническо състояние на автомобила и респективно дали са спазени всички изисквания".
      Георги Свиленски, БСП лява България, член на Комисията по транспорт: "Законът, такъв какъвто е в момента, е неработещ, тромав, затрупан е с безразборни текстове, които не са подредени, както трябва, затова действително трябва да бъде разделен на два или три отделни закона".

      По новите промени работят пет министерства.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?