Има увеличение на децата с аутизъм и с детска церебрална парализа в страната - заявиха представители на сдружения от неправителствения сектор. В България обаче няма официална статистика за броя на децата с аутизъм. Увеличението на регистрираните случаи се дължи на подобрената диагностика през последните години и разширяване на критериите за заболяването, категорични са медици от Клиниката по педиатрия и генетични заболявания в Пловдив. На територията на лечебното заведение се разкрива и първият в страната Център за деца с хронични заболявания.
This is a modal window.
Минимум 1000 лева на месец струват процедурите на дете с аутизъм, за да се постигне развитие - заявяват родители. Този род лечение обаче не се покрива от Здравната каса.
Ани Шилева - Сдружение „Паралелен свят“:
"За съжаление много често, когато увреждането е тежко, майката напуска работа, за да се грижи за детето си и това автоматично занижава социалния статус на семейството."
Ани се сблъсква със заболяването на сина си преди години, когато няма обучителни програми. Смята, че нуждата от подобен център е огромна. В него ще бъдат обучени родители на 160 деца с аутизъм, церебрална парализа, онкохематологични, сърдечно-съдови заболявания и хранителни разстройства.
Проф. д-р Иван Иванов - началник на Клиника по педиатрия и генетични заболявания към УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив:
"Критерият за включване е те да са хоспитализирани в клиниката, всъщност това обучение ще бъде по време на самата хоспитализация."
Момчил Мавров - зам.-директор на УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив:
"Проектът е на стойност 554 хиляди лева, които ще бъдат използвани за обновяване на материалната база, за повишаване на функционалните възможности на клиниката."
Обучение по проекта, който е финансиран от Норвежкия финансов механизъм, преминават медицинските сестри, които ще предават знания на родителите.