Животновъди и ветеринари от Хасковския регион обсъдиха превантивни мерки за борба с чумата по дребните преживни животни. Стопани на хиляди овце и кози се събраха в харманлийското село Българин по покана на областната управа.
This is a modal window.
На срещата дойдоха фермери от девет села, които са най-застрашени, защото са по пътя на заразата, която беше регистрирана преди месец в Странджа:
д-р Стефка Здравкова - зам. областен управител на Хасково: Нещо, с което вие можете да си помогнете на фермите, това е: Да ограничите всякакъв достъп на чужди хора, инвентар, внос на животни, да не си сменяте животните. Най-вероятно сега ще има гледачи, които са останали без работа, след тия избивания на животни там...да не ги вземате тука на работа.
Румен Христов има една от най-големите овцевъдни ферми в Харманлийско със седемстотин животни. Стопанинът смята, че мерките, които държавата взема са адекватни:
Румен Христов - фермер: И се надявам по най-бързия начин да се ограничи и да се ликвидират тия огнища. Да не се допусне разширяване.;
Христов, който е и ветеринарен лекар, е взел драстични мерки срещу заразата, като не допуска никой да влиза във фермата си:
Трябва да се действа радикално. Хора, които са специалисти, които разбират. Не политици и разни други да се месят там, където не им е работата.
Като човек, който цял живот се занимава с животновъдство, стопанинът е категоричен, че обезщетенията за умъртвените животни трябва да са двойно по-високи, защото загубите на фермерите са много големи:
Значи минимум 300 лева на животно, така ли, това ли е адекватното обезщетение? Да! Но селекционните животни са двойно по-скъпи!
Срещите по селата в Хасковско продължават и утре.