Развиване на повече дигитални услуги, информационни портали и изграждане на удобни транспортни връзки са основите, върху които София се развива като "град на знанието". По време на конференция в столицата 27 компании дадоха конкретни предложения как да се случи това.
В основите на Града на знанието стоят образование, квалификация, технология и новости в едно. А за да диша градът са необходими развити международни връзки и междукултурно взаимодействие.
50% от населението на Земята живее в големите градове. Само след 15 години те ще достигнат 70%. София също е част от тази тенденция. Това налага градът да се превърне в град на знанието, за да улесни живота на гражданите си. Каква е първата стъпка, обясни Любомир Минчев - директор на компания от индустрията на информационните и комуникационните технологии.
Любомир Минчев, главен изпълнителен директор на Телелинк:
"Ако не Ви се налага на Вас или на който и да било гражданин да ходи и подава документи, всичко това може да става онлайн. Това може да спести стотици часове на година."
Спестявайки време благодарение на дигиталните услуги ще се повиши производителността на работещите. Това ще направи българските предприятия и институции по-конкурентоспособни. Според специалисти нивото на развитие на града е над средното. Културните проекти и конкурси на Столичната община, както и градското управление, вече се извършват онлайн.
Д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет по "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости" към Столичната община:
"Голям интерес има и постепенно разгръщаме дигитализацията на нашите колекции в столичните музеи и галерии. Там с различни партньори сме осъществили проекти, които правят достъпни десетки хиляди музейни единици. Най-вече снимки и документи, но предстои да бъдат дигитализирани и важни елементи от същинските колекции - картини, музейни експонати."
София се обръща към Виена, за да ползва от опита на града, който е на челните позиции сред "градовете на знанието". Доктор Андреас Бранднер сподели, специално за БНТ 2, един от ключовите фактори за успеха на Виена е сътрудничеството.
Д-р Андреас Бранднер, Асоциация за управление на знанието:
"Ние спомогнахме за установяване на партньорство в знанието, което включва участници от всички сфери на обществото - университетите, правителството, индустрията, неправителствени организации и граждани, за да обменят идеи и да си сътрудничат в изграждането на бъдещето на града на знанието."
Големите стъпки, които София трябва да извърви все още, са интеграцията на възрастните хора в новите методи на комуникация чрез компютър и интернет.